MĚČÍN
Krajina zvlněné Švihovské vrchoviny nabízí úrodná pole a pastviny; okolí Měčína nepřekypuje kulturními památkami, nabízí ale nekonečné procházky zelenými loukami za odpočinkem v klidném prostředí
Okolí Měčína je spojeno s prastarým českým šlechtickým rodem Drslaviců. Ti měli právě v oblasti jižních a jihozápadních Čech v držení velké majetky. Největšího rozkvětu dosáhl rod ve 12. a 13. století. Právě od konce 12. století je v državě Drslaviců statek Měčín, což jsou i první oficiální zmínky o zdejším kraji
Po vymření rodu na začátku 15. století přechází Měčín pod panství Půty Švihovského, vlastníka vodního hradu Švihov. Do dějin se výrazněji zapisuje ještě hraběnka Alžběta z Klenové a Janovic, které Měčínsko patří na začátku 18. století. V této době zažívá kraj velký zemědělský rozvoj.
Měčín (německy Metschin) se stal městem na začátku 15. století, přesné datum není známo. V roce 1945 byl ovšem Měčínu status města odebrán a znovu mohli místní oslavovat povýšení mezi šestistovku českých měst až v roce 1992. Dnes tu žije zhruba 1150 obyvatel.
Znak Měčína je polcený štít, kde najdeme v pravé modré části zlatou berlu, která symbolizuje zasvěcení kostela svatému Mikuláši. V levé části znaku jsou tři bílé a tři červené vodorovné pruhy, které odkazuji na jedny z majitelů Měčína – Rýzmberky. Právě ti byli dlouhá léta hlavní a nejdůležitější větví rodu Drslaviců.
Dopravní dosažitelnost:
Auto: Měčín leží v trojúhelníku mezi trasami velkých klíčových silnic jihozápadních Čech. Jedná se o silnice číslo 20, 22 a 27. Přímo do města nás dovedou silnice 182 a 117. Vzdálenosti Měčína z českých měst: Praha (127 km), Ústí nad Labem (213 km), Karlovy Vary (121 km), Plzeň (37 km), České Budějovice (143 km).
Autobus: Autobusové spojení do Měčína je z Klatov, Kbel a Přeštíc.
Vlak: Železniční trať se Měčínu vyhnula. Nejbližší stanice je Švihov na trati Plzeň – Klatovy.
Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)
★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami
★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii
★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí
★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování
★ – méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace
★★★★ - Tyršova tělocvična, Předslav:
Místo, kde stávala tvrz pánů z Předslavi. Její význam zcela zanikl, když se Předslav spojila s panstvím Otín. Tvrz tehdy začíná chátrat. Po pár letech na troskách vyrostl pivovar, který se proslavil vynikajícím mokem. Ale ani tady nebyly karty osudu přívětivé, protože v roce 1883 pivovar vyhořel. Na požářišti se zrodil lihovar, který časem zakoupil Julius Vantoch z Nymburku. Ten si ho nenechal pro sebe a na konci roku 1921 ho prodává sokolům z Předslavi. Ti okamžitě začali s přestavbou objektu a vznikla jedna z nejkrásnějších českých tělocvičen – Tyršův dům.
Poloha: 49.4486269N, 13.3543350E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Předslav, U školy (260 m)
Vlaková zastávka: Točník (4,9 km)
★★★ - Tyršův dub, Předslav:
Strom nabízí ideální zatiší. Společně s malým zeleným jezírkem je ideální k zastavení, odpočinku a rozjímání. 350 let starý Dub letní v obvodu kmene překonal hranici šesti metrů a vyrostl do výšky 31 metrů.
Poloha: 49.4487872N, 13.3542333E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Předslav, U školy (270 m)
Vlaková zastávka: Točník (4,9 km)
★★★ - Kostel svatého Mikuláše biskupa, Měčín:
Nejvýznamnější sakrální budova Měčína. Na místě stál kostel už ve 14. století. V poslední třetině 18. století byl barokně přestavěn, o to se zasloužil plzeňský stavitel Antonín Barth. Hřbitov, který kostel obklopoval, byl upraven ve 20. století na park.
Poloha: 49.4795983N, 13.4032383E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Měčín, U Kostela (15 m)
Vlaková zastávka: Švihov u Klatov (10,3 km)
★ - Lípa Cihelna, Předslav: (bez fotografie)
220 let problematického stromového dospívání. První nepříjemnosti lípu potkaly, když se v kmeni usadili sršni. Při neopatrném vypalování hnízda kmen vyhořel. Málokdo věřil, že se lípa ještě vzchopí. Když se vzpamatovala z nejhoršího, přišla v roce 1926 větrná bouře, která strhla korunu. Přesto lípa našla v sobě takovou sílu, že začala vytvářet nové pletivo. Z něj vyrostla nová koruna. Pomalu začala zarůstat i dutina v kmeni, ale na poslední chvíli se strom rozdělil na dvě poloviny. Dnes stojí na soukromém pozemku u rodinné zástavby.
Poloha: 49.4540025N, 13.3832189E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Předslav, Makov (1,1 km)
Vlaková zastávka: Točník (8,3 km)
Výlet 1: Kolem Třebýcinky od Měčína k Předslavi do míst, kde otec národa dal svatební slib (pěší i horské kolo)
Start: Měčín, Turistický rozcestník Měčín - náměstí
Cíl: Předslav, Tyršův dub
Délka trasy: 6,8 km
Časová náročnost: 1:55 hodiny, bez prohlídky lokalit
Popis: Nabízíme tentokrát zklidňující a relaxační procházku krajem mezi Měčínem a Předslaví. Absolutně nenáročný profil trasy vede téměř po rovině. Nejvyššího bodu dosáhne ve výšce 507 metrů nad mořem, což je traverzová cesta pod vrcholem Ptín. Nejnižší bod – 410 metrů nad mořem na nás čeká v cíli.
Vhodnost: Výlet lze doporučit pro absolutní nenáročnost i jako procházku s malými dětmi, výlet se staršími osobami. Ti kteří se rozhodnout absolvovat cestu na kole, tak to mohou dokonce udělat v čase mezi „obědem a moučníkem“. Trasu projedou zhruba za 40 minut. Výlet je na prvním nejjednodušším stupni desetibodové náročnostní stupnice.
Zastávky:
Měčín, Kostel svatého Mikuláše biskupa (0,1 km) – Předslav, Lípa Cihelna (4 km) – Předslav, Kostel svatého Jakuba Většího (6,65 km) – Předslav, Tyršova sokolovna (6,7 km) - Předslav, Tyršův dub (6,8 km)
Tip pro milovníky zajímavostí ze života slavných
Až dojdeme do Předslavi, z dálky uvidíme vysokou věž zdejšího kostela. U obecního úřadu v Předslavi zahneme z hlavní silnice doleva a projdeme kolem kostela svatého Jakuba Většího. Ten se zapsal do historie Česka tím, že své svatební ANO tu řekl otec národa František Palacký své ženě Terezii Měchurové. Stalo se tak 16. září 1827.