MĚSTA OKRESU PLZEŇ - MĚSTO
Plzeň se právem vyšvihla mezi nejvýstavnější a zároveň nejvýznamnější městské regiony střední Evropy
Do Plzně se jezdí hlavně za pivem; konec konců svodů na jeho ochutnání najdete ve městě nepočítaně; málokdo si ale uvědomuje, že krajské město je celé obklopené krajinou rybníků a lesů, které nabízejí i v těsné blízkosti jednoho z největších českých měst procházky plné nerušeného klidu

Okres Plzeň-město leží téměř dokonale uprostřed Plzeňského kraje. Ze západu a severu je nejmenší okres Plzeňského kraje obklopen okresem Plzeň–sever; na jihu má hranici s okresem Plzeň-jih a na východě se na hranicích potkává s okresem Rokycany. Plzeň-město má rozlohu 261 km čtverečních a je druhým nejmenším okresem v České republice. Žije v něm 188 tisíc obyvatel, což ho řadí naopak na deváté místo v počtu obyvatel. I hustota obyvatelstva je velká. Na kilometru čtverečním zde žije 719 lidí, což dělá okres pátým nejlidnatějším v naší zemi.
V okrese najdeme jen dvě města – Plzeň a Starý Plzenec a ještě třináct dalších obcí. Ty téměř všechny vyplňují nejjižnější části Plzeňské kotliny. Nejvyšším bodem okresu je Radyně s nadmořskou výškou 567 metrů nad mořem, na jejímž vrcholu najdeme i stejnojmenný hrad. Za nejnižším místem okresu musíte naopak k obci Bukovec, kde je břeh řeky Berounky ve výšce 293 metrů nad mořem.
S jistou nadsázkou lze říct, že jakákoliv kapka deště padlá na zem v Plzeňském kraji doteče do Plzně. Okres totiž leží na soutoku čtyř nejvýznamnějších řek kraje. Z jihozápadu směrem od Domažlic přitéká řeka Radbuza, která v katastru města nabízí ještě svoje vody nádrži České údolí, aby krátce poté pohltila v Doudlevicích zprava řeku Úhlavu, která přitéká od jihu, směrem od Klatov. Společně pak pod názvem Radbuza vtékají vody do centra Plzně a obtékají ho z východní strany. Ze západu přitéká do okresu Plzeň-město řeka Mže, která teče po severní straně historického centra a s řekou Radbuzou se setkává na soutoku mezi fotbalovou arénou a areálem Plzeňských pivovarů. Tady obě řeky končí svůj běh, protože od jejich společného soutoku se vydává na 139 kilometrů dlouhou cestu nově vzniklá řeka Berounka. Ta se posílí ještě přesně po třech kilometrech tím, že zprava přijme řeku Úslavu, která přitéká z jižního Plzeňska. V tomto veskrze městském okrese najdeme přehradní nádrž České údolí. Ta se nachází mezi městskými částmi Litice, Valcha a Bory a je určena hlavně k rekreaci místních obyvatel. Stejné poslání mají i Bolevecké rybníky v severní části města.

Okres patří mezi nejprůmyslovější oblasti nejen České republiky, ale i celé střední Evropy. Lví podíl na tom má podnik Škoda, který zabírá v Plzni rozlohu dvou kilometrů čtverečních. Závod je nejvýznamnějším podnikem českého dopravního strojírenství. Vyrábějí se tu nejen tramvaje, lokomotivy, trolejbusy, ale rekonstruují se tu i vozy pražského metra. Kromě toho Škoda vyrábí zařízení pro tepelné a jaderné elektrárny.
Na okres nenechají dopustit pochopitelně ani milovníci dobrých nápojů – konec konců pivo vyráběné v Plzeňských pivovarech patří k nejlepším a nejprodávanějším na světě. Neméně významnou je pak firma Bohemia Sekt, která sídlí ve Starém Plzenci a nebo tradiční výrobce lihovin Stock Plzeň.
V okrese vystavěla své závody i řada zahraničních investorů – za všechny jmenujme japonský Panasonic, který tu vyrábí televizory, Yazaki vyrábí komponenty pro automobily a Borges plastové výrobky.
Okres je vzdělávacím, školním, ale i zdravotnickým centrem celých západních Čech, své místo tu našla Západočeská univerzita a Fakultní nemocnice Plzeň, která patří k nejvyspělejším zdravotnickým zařízením v zemi.

Turisty láká samotné město Plzeň. Tady je k vidění jedno z největších evropských středověkých náměstí, kterému vévodí Národní kulturní památka Katedrála svatého Bartoloměje s nejvyšší českou kostelní věží. Měří přes 102 metrů a do výšky zhruba 60 metrů můžete vystoupat na vyhlídkový ochoz. Uvnitř katedrály se nachází další unikátní národní kulturní památka. Tou je středověká socha Plzeňské madony. V Plzni najdete také třetí největší synagogu na světě. Větší než ta plzeňská Velká synagoga jsou už jen v Budapešti a New Yorku. Plzeňský pivovar je jeden z nejvýznamnějších na celém světě a turisty láká i k prohlídkám a exkurzím. Ty nabízí i místní Pivovarské muzeum včetně plzeňského podzemí. Občerstvit se můžete i v jedné z největších evropských restaurací – Na Spilce. Hodnotnější poučení pak nabízí unikátní Národní kulturní památka Selský dvůr v Bolevci. Jedná se o kompaktně zachovanou mimořádně hodnotnou usedlost klasicistního původu, nemající svojí zachovalostí obdoby nejen na Plzeňsku, ale i v celé oblasti českého západu. V interiéru se dochovaly pozdně středověké kamenické články například portály ve sklepě.
Dalším lákadlem pro nás může být Národní kulturní památka zámek Kozel, který je ojedinělou ukázkou venkovského feudálního sídla sklonku 18. století. Výjimečná je míra dochování nejen zámku, ale i ostatních budov. Jedná se o esenci čistého klasicistního stylu v českých podmínkách. Milovníci starší historie určitě navštíví Národní kulturní památku Slovanské hradiště Hůrka ve Starém Plzenci. Jde o jedno z nejvýznamnějších přemyslovských hradišť, správní a církevní centrum raně středověkého Plzeňska, místo, kde se razily mince za knížete Jaromíra a krále Václava I. Součástí areálu je i Rotunda svatých Petra a Pavla, která je nejstarší celistvě dochovanou architektonickou památkou na území Čech. Prohlídku by si zasloužilo i unikátní spojení zdejší zoologické a botanické zahrady. Jedním z velkých tahounů je jeden z nejkrásnějších českých dubů, který najdeme v botanické části zahrady. Kouzlo vesnických staveb můžete zažít i ve třech vesnických památkových rezervacích, které jsou přímo v okrese Plzeň-město, a to v Černici, Koterově a Božkově.
Do desítky největších stromů okresu Plzeň – město se dostaly čtyři lípy, čtyři duby, jedna hruška a jeden smrk. Největším stromem vůbec je naprosto unikátní a nádherně rostlý Kornerův dub, kterého najdete v areálu Zoologické a botanické zahrady. Je vkoncipován do tamní japonské zahrady a má obvod kmene 765 centimetrů. Druhé a třetí místo pak patří také dubům – tentokrát v městské části Bolevec. Jde o Dub u Velkého rybníka I s obvodem 716 centimetrů a Dub u Velkého rybníka II s obvodem kmene 570 centimetrů.
Pět největších sídel podle počtu obyvatel: Plzeň (172 tisíc), Starý Plzenec (5 tisíc), Šťáhlavy (3 tisíce), Chrást (2 tisíce) a Dýšina (2 tisíce). Posledně tři jmenované jsou však jenom obce.
Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)
★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami
★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii
★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí
★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování
★ – méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace
Výlet 1: To nejlepší z Plzně a návštěva Kozle, Radyně a rotundy (motovýlet s pěšími procházkami)
Start: Šťáhlavy, záchytné parkoviště pod zámkem Kozel
Cíl: Plzeň - Bolevec, Bolevecká náves
Délka moto trasy: 34 km
Délka pěší trasy: do 4,4 km
Časová náročnost celého výletu: 7:50 hodin (včetně prohlídky všech nabízených lokalit)
Popis: Jedná se o celodenní pohodový výlet, který ukazuje místa z okresu Plzeň-město, které by alespoň jednou za život měl každý člověk navštívit.
Vhodnost: Téměř rovinatá cesta pro automobily, málo šlapání v pěší části ve Starém Plzenci k rotundě, na zříceninu Radyni a nebo po zámeckém parku v Kozli. To je zhruba v kostce nabídka výletu, který je zařazen v druhé kategorii desetibodové náročnostní stupnice.
Zastávky:
Štáhlavy, Národní kulturní památka Zámek Kozel a zámecký park – Starý Plzenec, Zřícenina hradu Radyně a vyhlídka Radyně – Starý Plzenec, Národní kulturní památka Slovanské hradiště Hůrka a Národní kulturní památka Rotunda svatých Petra a Pavla – Plzeň 3, Meditační zahrada a Památník obětem zla – Plzeň 3, Velká synagoga – Plzeň 3, Národní kulturní památka Katedrála svatého Bartoloměje a Národní kulturní památka Plzeňská madona – Plzeň 3, Plzeňská radnice – Plzeň 1, Národní kulturní památka Selský dvůr a Bolevecká náves
Základní verze:
Výlet začíná na záchytném parkovišti pod zámkem Kozel.
1. etapa: pěší procházka na Kozel:
Odsud se vydáme po modré turistické stezce přes Úslavu a inundační most k rozcestníku Kozel – rybník. Odsud půjdeme dál po Naučné stezce Okolo Kozlu až přímo k zámku přes krásnou zámeckou zahradu. Kozel je výjimečné dílo klasicistní architektury a bylo by dobré se podívat i dovnitř. Stejnou cestou se vrátíme zpět. Cesta tam i zpět je dlouhá 1,8 km a zabere 35 minut.
★★★★★ - Národní kulturní památka Zámek Kozel a zámecký park, Šťáhlavy:
Na dosah velkého města najdeme klid a krásnou procházku. Pod vznikem výjimečné stavby je podepsán Václav Haberditz, který se nechal ovlivnit při tvorbě projektu myšlenkami filozofa Jeana Jacquese Rousseaua o návratu k přírodě. Svědčí o tom skutečnost, že zámek je postaven jako přízemní budova se čtyřmi křídly, která obepínají obdélníkové nádvoří. Ozdobou zámku Kozel jsou bezesporu nádherná kachlová kamna s květinovými motivy a kladívkový klavír Conrada Grafa. Zámek patřil hraběti Janu Vojtěchu Černínovi, který je ale krátce před smrtí, protože neměl mužského potomka, odkázal svému prasynovci Kristiánu Vincenci Valdštejnovi. V parku severně od zámku je vyhlídka Švejcary.
Poloha: 49.6705586N, 13.5299017E
Parkoviště: na hlídaném parkovišti pod zámkem

