top of page

MĚSTO TOUŠKOV

Město Touškov doplatilo ve stinných etapách historie na dvě věci – mor a Žižkův hněv; nemoc ponížila počet tehdejších obyvatel o šedesát procent a slavný vojevůdce ze vzteku, že se nepodařilo dobýt Plzeň, srovnal v té době významný Touškov doslova se zemí

Největší perlou, před kterou i světoví odborníci na důlní díla oněmí, je soustava neopakovatelných podzemních kaolínových šachet v Nevřeni. Jsou tak obrovské, že místy připomínají podzemní chrámy; výška dosahuje téměř 20 metrů. Je obrovským štěstím, že se podařilo v poslední době štoly zpevnit a otevřít veřejnosti

Na začátku bychom si měli sdělit jednu zajímavost. V Česku jsou tři města, která mají „město“ i v názvu. Kromě Města Touškov, Města Albrechtice je to Město Libavá. Pikantní na tom je, že Město Libavá ve skutečnosti není městem, ale jenom obcí.

 

To Město Touškov (německy Stadt Tuschkau) je městem už od 12. srpna 1543, kdy ho povýšil Ferdinand I. Habsburský. První písemná zmínka je ale mnohem starší, pochází až z roku 1115 a najdeme ji ve svazku o založení benediktínského kláštera v Kladrubech. Dočteme se tam, že kníže Vladislav I. v souvislosti se založením daroval klášteru dva komorníky právě z Touškova.

 

Velký rozkvět zažívá Touškov až do roku 1295, stává se výkladní skříní kladrubského kláštera. Jenže roku 1295 je založena Plzeň, a ta stahuje postupně význam na sebe. Konec strádání podtrhnou husitské války a může za to znovu Plzeň. Jan Žižka ji obléhá, ale Plzeň odolá. Žižka zuří a vydá se vybít si zlost na Touškově. 20. května 1424 ho prakticky jeho vojska srovnají se zemí. Touškov se vrací na začátek a je znovu bezvýznamnou vsí.

 

V 16. století tu nějakou dobu pobývá slavný český cestoval Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Po třicetileté válce vymírá na mor víc než polovina obyvatel Touškova. Přicházejí noví přistěhovalci, na rozdíl od původních českých obětí moru se ale jedná o Němce. Roste jejich procentuální zastoupení, a to je vlastně důvod, proč po Mnichově bylo Město Touškov součástí Sudet.

x - Hrad Buben 8.jpg

Kaolínový důl v nedaleké Nevřeni je jedním z nejunikátnějších důlních míst v celé České republice. Dolovalo se tu hlubinným způsobem. Zpočátku se těžba prováděla ručně, pak nastoupila koňská síla a nakonec došlo na mechanizaci. Byla tedy vybudována široká transportní štola, do které byla položena úzkokolejka a vagonky tu poháněla parní lokomobila. Z toho vyplývá, že zdejší hlubinný kaolínový důl má naprosto neuvěřitelné rozměry. Procházíme se štolami širokými až 6 metrů a neuvěřitelných 18 metrů vysokými. Místní transportní štola připomíná vysokými stěnami obrovský chrám vyvedený v kaolínové barvě. Štoly těchto rozměrů jsou tu dlouhé i několik stovek metrů. Skutečně mistrovské a unikátní dílo. Těžba zde byla ukončena v roce 1897, rozsah všech štol nebyl přesně ještě dodnes zmapován. Předpokládá se, že jsou tu štoly v několika vrstvách.

Znakem Města Touškov je pozdně renesanční štít, který je svisle polcený. V pravé zlaté polovině je polovina černého orla, který se opírá o střední polcení, orel hledí vpravo, má rudý jazyk a je bez koruny. V levé červené polovině je stříbrná věž z kvádrů. V šikmo rozšířeném přízemí má bránu s vytaženou zlatou mříží. V prvním patře je jedno okno, ve druhém dvě. Věž je nahoře zakončena cimbuřím se čtyřmi stínkami. Věž kryje modrá kuželovitá střecha se zlatou makovicí.

Dopravní dosažitelnost:

Auto: Do Města Touškov se dostaneme po silnici 180. Vzdálenosti Města Touškov z českých měst: Praha (106 km), Ústí nad Labem (191 km), Karlovy Vary (74 km), Plzeň (11 km), České Budějovice (155 km).

Autobus: Autobusové spojení do Města Touškov je z Plzně, Nýřan, Chotíkova, Ostrova u Bezdružic, Pernarce a Úlic. Do Města Touškov se dostaneme i plzeňskou městskou hromadnou dopravou, a to konkrétně linkami 56, 57 a noční N5.

Vlak: Železniční spojení do Města Touškov neexistuje. Nejbližší železniční zastávka je v nedalekých Kozolupech.

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

x - Kaolínový důl Nevřeň (VP).JPG

★★★★★ - Kaolínový důl, Nevřeň:

Dílo světového významu. Povětšinou se totiž kaolín těží povrchově, právě v Nevřeni se ale přistoupilo k podzemnímu dobývání. Vznikly neuvěřitelně krásné štoly a chodby, které mají šířku i 6 metrů, výšku 17 metrů. Na stěnách jsou doposud viditelné známky po ručním kopání a na stropě černé skvrny, pravděpodobně stopy po očouzení karbidovými lampami. Zkrátka jde o unikátní dílo, které často využívali filmaři k natáčení filmů s pohádkovými či sci-fi a fantasy motivy. Teď se povedlo důl otevřít i pro veřejnost.

Poloha: 49.8239417N, 13.2750542E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nevřeň (100 m)

Železniční zastávka: Horní Bříza (8,5 km)

Kotva Město Touškov galerie 1

GALERIE: KAOLINOVÝ DŮL V NEVŘENI

Kostel svatého Jana Křtitele v Městě Tou

★★★ - Kostel Svatého Jana Křtitele, Město Touškov:

O výstavbu se zasloužil v letech 1777-8 opat kladrubského kláštera Amand Steer. Vycházelo se údajně z plánu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Významná oprava se uskutečnila až na začátku 20. století, v tu dobu byl strop vyzdoben malbami. Na věži kostela visí přes 3,5 tuny vážící zvon z roku 1601. Je to jeden z největších zvonů v Plzeňském kraji. Jmenuje se Největší Spasitel.

Poloha: 49.7743694N, 13.2476878E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Město Touškov (440 m)

Železniční zastávka: Kozolupy (1,7 km)

Hrad Buben 4.jpg

★★★ - Zřícenina hradu Buben, Plešnice:

První písemná zmínka o hradu nad řekou Mží pochází z roku 1349. Hrad se podloženě datuje do doby Karla IV., historici však soudí, že vznikl ještě dříve. Hrad nečekala dlouhá budoucnost. Už v roce 1567 se uvádí jako pustý.

Poloha: 49.7798481N, 13.1903475E

Parkoviště: na kraji obce Plešnice (0,9 km)

Autobusová zastávka: Plešnice (1,7 km)

Železniční zastávka: Plešnice (2,2 km)

Hasičské leziště v Nevřeni.jpg

★★★ - Hasičské leziště, Nevřeň:

Ojedinělá technická památka. Hasičské leziště si nechal místní sbor dobrovolných hasičů postavit jako cvičnou dráhu. Psal se tehdy rok 1936.

Poloha: 49.8251122N, 13.2744617E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nevřeň (200 m)

Železniční zastávka: Kozolupy (8,8 km)

Kostel svatého Štěpána v Kozolupech.jpg

★★ - Kostel Svatého Štěpána, Kozolupy:

Kostel vyrostl v 70. letech 18. století na místě zchátralé svatyně. Jde o barokní stavbu podle návrhu A. Haffeneckera.

Poloha: 49.7636342N, 13.2541628E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kozolupy, U Jána (310 m)

Železniční zastávka: Kozolupy (0,8 km)

★★ - Žižkův dub, Újezd nade Mží:

Jeden z největších dubových velikánů v Česku. Měří v obvodu 750 centimetrů, je údajně starý 500 let, ale je už patrné, že pomalu dožívá. Výška stromu je 28 metrů. Žižkův dub se může radovat ze stříbrné medaile v tabulce největších stromů okresu.

Poloha: 49.7869050N, 13.1795328E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Újezd nade Mží (1,3 km)

Železniční zastávka: Plešnice (3,8 km)

Ujezd nade Mzi - Zizkuv dub 1.jpg
Pohled_z_Hracholuské_vyhlídky.jpg

★★ - Vyhlídkové místo na vodní nádrž Hracholusky, Újezd nade Mží:

Místo na skále nad hrází oblíbené přehrady. Hracholuská nádrž byla postavena v letech 1959-64. Měla sloužit hlavně jako ochrana před povodněmi, které se mohly přihnat po řece Mži, ale také k rekreaci plzeňských obyvatel. Hráz přehrady je vysoká 29 metrů a v koruně měří 270 metrů. Za zmínku stojí i místní věžová vodní elektrárna.

Poloha: 49.7922103N, 13.1760139E

Parkoviště: nedaleko v místě

Autobusová zastávka: Újezd nade Mží (1,8 km)

Železniční zastávka: Plešnice (4,6 km)

Zámek Úlice.jpg

Přírodní park Pod Štědrým

Chráněné území bylo vyhlášeno na ploše 25 kilometrů čtverečních roku 1979. Důvodem je snaha o zachování krajinného rázu harmonické ryze české krajiny. Území se vyznačuje zvlněným reliéfem s mozaikou lesů, remízků, polí, luk, pastvin a rybníků. Přírodnímu parku dominuje vrchol Štědrý (668 metrů), podle kterého je park pojmenován.

  -Zámek Úlice, Úlice:

Barokní zámek namísto gotické tvrze. Baroko tu nechalo patrovou budovu s mansardovou střechou a věžičkou s cibulovou bání. Kolem stavby je anglický park. Po roce 1945 ho využívalo zemědělské družstvo, po revoluci se dostal do soukromých rukou a dnes je veřejnosti nepřístupný.

Poloha: 49.7598408N, 13.1488056E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Úlice (350 m)

Železniční zastávka: Plešnice (3,4 km)

Zámecký statek v Újezdu nade Mží.jpg

 - Zámecký statek Újezd, Újezd nade Mží:

Barokní zámeček vznikl na půdorysu vyhořelého renesančního stavení. Předpokládá se, že ho nechal postavit plzeňský primátor Theofil Kleo z Roudné. Stavení prošlo velkou klasicistní úpravou v poslední části 19. století, kdy budova získala mansardovou střechu a empírovou fasádu. Dnes ho vlastní rodina Slepičků, která ho postupně renovuje a provozuje ekologické hospodářství.

Poloha: 49.7883044N, 13.1949608E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Újezd nade Mží (180 m)

Železniční zastávka: Plešnice (5,1 km)

Kostel Nejsvětější trojice v Jezné.jpg

 - Kostel Nejsvětější trojice v Jezné, Úlice:

Rokokový kostel osiřel. Smutná éra zajímavé budovy se začala psát na konci 40. let 20. století, kdy s odsunem německých obyvatel odešel i poslední německý farář. Budova byla využívána následně různě. Po revoluci byla drtivá většina kostelního vybavení rozkradena.

Poloha: 49.7746425N, 13.1444281E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Úlice, Jezná (120 m)

Železniční zastávka: Plešnice (2 km)

Kotva Město Touškov výlet 1

Výlet 1: Projížďka po březích Mže a Hracholuské přehrady v okolí Města Touškov (horské kolo)

Start: Město Touškov, Turistický rozcestník Město Touškov

Cíl: Město Touškov, Turistický rozcestník Město Touškov

Délka trasy: 27,2 km

Časová náročnost: 2 hodiny 5 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Cyklistický výlet nás provede jedním z posledních úseků řeky Mže před soutokem s Radbuzou a přeměnou v Berounku. Zároveň nabídne setkání s jednou ze dvou vodních nádrží na Mži - Hracholuskou přehradou. Tu druhou, méně známou, můžeme najít za Tachovem a jmenuje se Lučina. Celkové převýšení je 347 metrů. Nejvyšším bodem je 435 metrů nad mořem, na který narazíme krátce za obcí Jezná při přejezdu hřbetu Burda. Nejníže budeme ve výšce 321 metrů nad mořem a jde o přejezd Mže v Kozolupech. Nejsložitějším výšlapem bude výjezd na vyhlídku nad Hracholuskou přehradou.

Vhodnost: Výlet se dá klasifikovat jako mírně náročný a určitě ho zvládne téměř každý cyklista. Je zařazen na čtvrtém stupni desetibodové náročnostní škály.

Zastávky:

Město Touškov, Kostel svatého Jana Křtitele (0,4 km) – Újezd nade Mží, Zámecký statek Újezd nade Mží (5,2 km) – Újezd nade Mží, Žižkův dub (6,6 km) – Újezd nade Mží, Vyhlídkové místo nad přehradou Hracholusky (7,9 km) – Úlice, Kostel Nejsvětější Trojice v Jezné (12,8 km) – Úlice, Zámek Úlice (14,7 km) – Plešnice, Zřícenina hradu Buben (19,8 km) – Kozolupy, Kostel svatého Štěpána (25,5 km)

bottom of page