top of page

NÝŘANY

V Nýřanech se narodila jedna z nejtragičtějších postav české meziválečné kultury – jediná česká herečka, kterou nacisté zabili v koncentračním táboře – Anna Letenská; do poslední chvíle hrála pod dohledem gestapáků v bláznivé komedii Otakara Vávry, přesto věděla, že jakmile bude její postava dokončena, smrti neujde

Milovníci kamenné krásy si uloží okolí Nýřan do diáře a do paměti; je tu jedna z nejperspektivnějších nalezišť zkamenělého dřeva, a to v různých barevných kombinacích; odborníci dodávají, že není potřeba dlouho hledat, o stopy dávné historie tu téměř zakopáváte

Nýřany (německy Nürschan) je město se 7 tisíci obyvateli,  a tak je největším městem okresu Plzeň - sever. Pokud půjdeme za prvním záznamem o městě, tak musíme zamířit k datu 23. května 1272, kdy se o Nýřanech poprvé zmiňuje v listině papež Řehoř X. V listině se uvádí, že jsou majetkem premonstrátského kláštera v Chotěšově. Byl to dar knížete Hroznaty. Jenže chotěšovský klášter byl v roce 1421 vypálen husity a Nýřany začaly měnit majitele.

 

Jedním z nich byl rod pánů z Roupova, po Bílé Hoře se znovu dostaly do majetku Chotěšova. Po zrušení kláštera Josefem II. chvíli žily Nýřany samostatně, než je koupil v roce 1822 kníže Karel Alexander von Thurn – Taxis. Významná pro rozvoj města byla skutečnost, že v roce 1830 bylo objeveno místní ložisko uhlí, a to způsobilo nezvyklý rozvoj města. V dolech tu pracovalo téměř deset tisíc horníků. Hornické nepokoje v roce 1890 si ale vyžádaly smrt třinácti lidí. Hned poté, 29. ledna 1892 povýšil císař František Josef I. Nýřany na město. Po Mnichovu připadly Nýřany Sudetoněmecké říši.

 

Okolí Nýřan může nabídnout zajímavou lokalitu i milovníkům kamenné krásy. Najdeme tu jednu z nejlepších lokalit araukaritů. Pokud nevíte o co se jedná, jde o zkamenělé dřevo. To se paradoxně nachází na poli. Jedná se o lán, který je ohraničen silnicí číslo 26, pokud pojedete od Plzně mezi obcemi Líně a Zbůch. Mezi dvěma obcemi budeme mít po pravé straně pole, kde se krása nachází. Odborníci považují lokalitu za velmi perspektivní a co je důležité, nenajdete tu jen klasicky tmavě zbarvené exponáty, ale k nalezení tu jsou i bílé, žluté, červené a různě kombinované kusy.

Krytá lávka a fara ve Vejprnicích (VP).J

V Nýřanech se narodil v roce 1919 jeden z největších jazzových muzikantů české historie – Jan Hammer st. Další významnou osobností, která se 29. srpna 1904 v Nýřanech narodila byla Anna Letenská – jediná česká herečka, kterou za války popravili nacisté. Důvodem byla skutečnost, že její manžel spolupracoval s těmi, kteří ukrývali české parašutisty po atentátu na Heydricha. Letenská byla zatčena v srpnu 1942, ale ještě jí bylo umožněno dotočit s Otakarem Vávrou film Přijdu hned. Vávra na to vzpomíná v knize pamětí: „Jednou ráno při natáčení ke mně Anna Letenská přišla a řekla, že cítí povinnost mi svěřit, co se s ní stalo, protože to bude mít patrně vliv na další spolupráci...Anna Letenská mi tehdy oznámila, v jaké je situaci, že už ji zatklo gestapo, ale že jí po intervenci našeho producenta dovolilo dále točit těch několik zbývajících dní, aby film mohl být dokončen a producent nepřišel o peníze. Do ateliéru ji gestapáci přivezli a večer zase odvezli. Ve skutečnosti ovšem nešlo o producentovy peníze. Nacisté chtěli Letenskou využít jako volavku a zjistit, kdo se k ní přihlásí, s kým spolupracuje. V takové situaci točila Anna Letenská veselohru. Seděla celý čas za kulisami s hlavou v dlaních, pak vyšla na scénu a sršela humorem. Za kulisami se připravovala na smrt. Po dokončení filmu byla popravena.“

V nedalekých Vejprnicích se v roce 1837 narodil Jakub Husník, vynálezce světlotisku.

 

Znak města Nýřany je znám od roku 1892 v rámci povýšení Nýřan na město. Jedná se o modrý štít, kde na černém trojvrší stojí stříbrná brána. Je postavena z kvádrů, vrcholí pěti cimbuřími s pěti stínkami. V průjezdu brány je vytažená stříbrná mříž. Nad bránou je zlatý štítek se zkříženými hornickými kladivy, po jeho stranách jsou malé kulaté střílny. Z obou stran brány stojí vyšší stříbrné okrouhlé věže budované z kvádrů. Obě věže mají širší podstavec, po jedné malé okrouhlé střílně v prvém patře a na nimi dvě úzká půlkruhem zaklenutá okna vedle sebe. Věže mají na vrcholu obloučky podklenuté cimbuří o pěti stínkách. Nad cimbuřím brány vyrůstají ze střední stínky tři vějířovitě rozložené zlaté klasy se dvěma listy.

Dopravní dosažitelnost:

Auto: Nýřany leží v těsné blízkosti D5, k návštěvě lze využít exit 93. Ve městě se kříží silnice 180 a 203. Vzdálenosti Nýřan z českých měst: Praha (113 km), Ústí nad Labem (199 km), Karlovy Vary (84 km), Plzeň (16 km), České Budějovice (148 km).

Autobus: Autobusové spojení do Nýřan je z Plzně, Stříbra a Úhercí.

Vlak: Vlakové spojení do Nýřan je s Plzní, Domažlicemi, Heřmanovou Hutí a Stodem.

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

Kostel svatého Josefa v Úhercích (VP).JP

★★★ - Kostel svatého Josefa, Úherce:

Novorománská stavba vysvěcená v roce 1901. Vznikla na místě původního barokního kostela, který byl zbořen kvůli dezolátnímu stavu. Bohoslužby v kostele skončily, když odešlo německy mluvící obyvatelstvo. Od té doby až do roku 2002 kostel využívalo zemědělské družstvo.

Poloha: 49.7012036N, 13.2131236E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Úherce (280 m)

Vlaková zastávka: Nýřany (1,9 km)

Hermanova Hut - rozhledna.jpg

★★★ - Rozhledna Heřmanova Huť, Heřmanova Huť:

Stará vodárenská věž z roku 1908. V roce 2011 dostala nový kabát. Svůj význam ztratila už ve 30. letech 20. století. Byla určena pro pivovar ve Vlkýši, který přestal fungovat za I. republiky. Do 60. let ještě sloužila obci. V 21. století získala 75 ocelových schodů nahoru a vy se můžeme z výšky 16 metrů podívat do okolí.

Poloha: 49.7118747N, 13.0918878E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Heřmanova Huť (60 m)

Vlaková zastávka: Heřmanova Huť (0,6 km)

Krytá lávka ve Vejprnicích (VP).JPG

★★★ - Krytá lávka, Vejprnice:

Spojuje faru a kostel svatého Vojtěcha. Původně tu byla na místě kostela historická tvrz obehnaná hlubokým příkopem. Tato lávka příkop překonávala. Spojením zajímavého prostoru a kryté lávky vzniká poetické místo.

Poloha: 49.7308722N, 13.2762761E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Vejprnice, Pod farou (100 m)

Vlaková zastávka: Vejprnice (0,9 km)

Vyhlídková věž Nový rybník.JPG

★★ - Přírodní rezervace Nový rybník a vyhlídková věž, Úherce:

Mokřad vznikl po zaplavení propadliny bývalého dolu. Dnes nejvíce slouží jako hnízdiště mnoha druhům ptactva. Celý ekosystém vznikl ve spolupráci s ochránci přírody. Ke vzniku rezervace se musela vyřešit otázka odtoku vody. Pak bylo místo osázeno velkými akátovými pilony, na kterých vznikly umělé hnízdní ostrůvky.

Poloha: 49.6955944N, 13.2385053E

Parkoviště: v obci Úherce (1,6 km)

Autobusová zastávka: Úherce, Průmyslová zóna (2,1 km)

Vlaková zastávka: Zbůch (4 km)

Přírodní rezervace Nový rybník

Z map se dá doložit, že ještě v roce 1720 byl na místě rybník. Dnes tu můžete v poklidu na vyhlídkové věži sledovat zástupce ptačí říše. Najdete zde více než 30 druhů. Mezi nejvýznamnější patří Racek chechtavý, který tu představuje jednu z nejhojnějších kolonií v západních Čechách. Mezi nejvzácnější patří Potápka černokrká a Čírka obecná.

Kostel svatého Prokopa Nýřany (VP).JPG

★★ - Kostel svatého Prokopa, Nýřany:

Pod stavbou je podepsán pražský architekt Robert Vomáčka. Kostel vznikl v letech 1903-04 a 7. listopadu 1904 byl slavnostně vysvěcen. Stavba je v novogotickém slohu a hlavní oltář se sochou sv. Prokopa je z pískovce, vedlejší oltáře jsou dřevěné.

Poloha: 49.7128231N, 13.2075258E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nýřany, Městský úřad (140 m)

Vlaková zastávka: Nýřany (370 m)

Borovice v Kamenném Újezdě (VP).JPG

★★ - Borovice v Kamenném Újezdě, Nýřany:

Dvě stě let starý strom roste na mírném svahu u silnice. Na jihu osady Kamenný Újezd. Borovice je posledním pozůstatkem velkého borového lesa, který tu byl původně vysazen. Obvod kmene borovicového velikána je 450 centimetrů a výška 15 metrů. Strom měl pro místní i velmi pietní postavení. Na paloučku kolem něj se při pohřbech v obci konalo poslední rozloučení se zesnulým.

Poloha: 49.7192536N, 13.1836433E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nýřany, Kamenný Újezd (330 m)

Vlaková zastávka: Kamenný Újezd u Nýřan (1 km)

Zámek Rochlov (VP).JPG

★★ - Zámek Rochlov, Rochlov:

Zámek nechal v roce 1711 postavit František Vilém Údrčský z Údrče. Ke konci 19. století následovala klasicistní úprava. V éře socialismu chatral v majetku státního statku. Teď se o obnovu stará stavební firma, která ho zakoupila.

Poloha: 49.7313222N, 13.1450839E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Rochlov, rozcestí (0,6 km)

Vlaková zastávka: Rochlov (0,9 km)

Kotva Nýřany výlet 1

Výlet 1: Okolím města Nýřany (horské kolo)

Start: Nýřany, Turistický rozcestník Nýřany – železniční stanice

Cíl: Nýřany, Turistický rozcestník Nýřany – železniční stanice

Délka trasy: 40,4 km

Časová náročnost: 2 hodiny 40 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Nýřany a okolí neoplývají mnoha stavebními nebo přírodními památkami. Tento výlet umožní prohlédnout si ty nejvýznamnější. Výlet je veden mírně zvlněnou krajinou, takže na trase delší než 40 kilometrů je převýšení jen 266 metrů. Nejvyšším bodem je 384 metrů nad mořem, do této výšky dojedeme před zámkem v Rochlově. Nejnižší bod je 328 metrů nad mořem, a ten na nás čeká v Přírodní rezervaci Nový rybník. 

Vhodnost: Výlet je nenáročný pro všechny druhy cyklistů bez ohledu na věk a únavu. Zařadili jsme ho do třetího stupně.

Zastávky:

Nýřany, Kostel svatého Prokopa (0,3 km) – Nýřany, Borovice v Kamenném Újezdu (2,6 km) – Rochlov, Zámek Rochlov (6,5 km) – Heřmanova Huť, Rozhledna Heřmanova Huť (12,8 km) – Úherce, Kostel svatého Josefa (23 km) – Úherce, Přírodní rezervace Nový rybník a Vyhlídková věž Nový rybník (26,4 km) – Vejprnice, Krytá lávka a Kostel svatého Vojtěcha (30,3 km)

bottom of page