top of page

SPÁLENÉ POŘÍČÍ

Spálené Poříčí je město pod západními kopci Brd; v údolí řeky Bradavy tu vznikaly první obchodní stezky už v 15. století

Osídlení zdejší lokality je však ještě mnohem starší. Archeologové dokázali, že první lidé se kolem Spáleného Poříčí objevovali už v mladší době kamenné. Dokazují to archeologické vykopávky kolem hradu Lopata

Novodobé dějiny začínají ale až kolonizací místních lesů ve 13. století. Už tehdy bylo Spálené Poříčí předmětem obchodu. Budislav z Rožmitálu prodává roku 1239 vesnici klášteru v Kladrubech. Později se stává městečko výkladní skříní Bohuslava ze Švamberka.

 

S rokem 1514 jsou tu už pravidlem místní trhy. Jejich velký rozvoj přichází v 17. století, kdy městu vládne Adam starší Vratislav z Mitrovic, který přestavuje tvrz na renesanční zámek. To už jsou ve městě železné hutě a začíná tu kvést první průmysl.

 

Nejsmutnější událostí Spáleného Poříčí je třicetiletá válka, během které město lehlo popelem a bylo v podstatě vymazáno z mapy. Po jejím skončení jsou do města pozváni židé, aby znovu vzkřísili místní hospodářství. To se podaří, židovská komunita sílí a tak to jde až do druhé světové války.

x - Geostezka ve Spáleném Poříčí.jpg

Ve Spáleném Poříčí (německy Brennporitschen) žije dnes 2 800 obyvatel.

 

Nejslavnějším místním rodákem se stal Emmanuel Maršík, hudební skladatel, který se tu narodil na Štědrý den roku 1875. O jeho opeře Černý leknín se velmi pochvalně vyjádřil i Richard Strauss.

 

Znakem Spáleného Poříčí je červený štít, kde pod modrým vrchním pruhem s řadou sedmi stříbrných květů se žlutým středem stojí stříbrná kvádrová hradební zeď bez cimbuří. Nad zeď vybíhají tři hranaté dvouposchoďové věze ze stříbrných kvádrů s jedním úzkým černým oknem v každém patře a s černou špičatou střechou. Proti špicím střech vystupují od hlavy štítu stříbrné klínky.

Dopravní dosažitelnost:

Auto: Spálené Poříčí leží na silnici I. třídy číslo 19. Do města nás ale dovede i silnice číslo 117. Pro cestu po dálnici použijte D5 a sjeďte na exitu 76. Vzdálenosti Spáleného Poříčí z českých měst: Praha (107 km), Ústí nad Labem (195 km), Karlovy Vary (113 km), Plzeň (27 km), České Budějovice (109 km).

Autobus: Autobusové spojení do Spáleného Poříčí je z Mladého Smolivce, Plzně, Rožmitálu pod Třemšínem, Rokycan, Míšova, Blovic a Křečovic.

Vlak: Železniční trať nebyla do Spáleného Poříčí přivedena.

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

x - Mariina vyhlídka

★★★ - Mariina skála, Milínov:

Půvabné místo ve výšce zhruba 450 metrů nad mořem je součástí Přírodního parku Kornatický potok. Na vrcholu skály je dřevěný vyhlídkový altán, ke kterému vedou dřevěné schody. V blízkosti najdete turistický přístřešek a v neposlední řadě i studánku U Mariiny skály.

Poloha: 49.6552281N, 13.5652189E

Parkoviště: na okraji komunikace Milínov – Kornatice (1,1 km)

Autobusová zastávka: Milínov (1,8 km)

Vlaková zastávka: Kornatice rybník (1,1 km)

x - Zámek ve Spáleném Poříč

★★★ - Zámek Spálené Poříčí, Spálené Poříčí:

Zámek vyrostl na místě původní gotické tvrze v roce 1617. Přestavbu zařídil Adam Vratislav z Mitrovice. Jenže zámek byl několikrát vypleněn a vypálen. V roce 1749 ho kupuje Metropolitní kapitula svatého Víta v Praze, které patří dodnes. V zámku najdeme místní muzeum s expozicemi.

Poloha: 49.6146222N, 13.6062631E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Spálené Poříčí (100 m)

Vlaková zastávka: Zdemyslice (8,3 km)

X - Památný strom Zámecký velikán ve Spá

★★ - Zámecký velikán, Spálené Poříčí:

Jasan ztepilý má obvod kmene 480 centimetrů. Je to jeden z největších českých stromů tohoto druhu.

Poloha: 49.6147008N, 13.6059836E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Spálené Poříčí (100 m)

Vlaková zastávka: Zdemyslice (8,3 km)

★★ - Kostel svatého Mikuláše, Spálené Poříčí:

Farní kostel pochází už ze 14. století, byl však několikrát přestavován. Jeho nejcennější částí jsou vitráže v oknech, které jsou vyrobeny podle návrhu akademického malíře Josefa Hodka.

Poloha: 49.6145631N, 13.6049969E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Spálené Poříčí (100 m)

Vlaková zastávka: Zdemyslice (8,2 km)

x - Kostel svatého Mikuláše ve Spáleném
X - PR Lopata

★★ - Přírodní rezervace Lopata: Milínov:

Dva buližníkové hřbety dominují přírodní rezervaci. Na ploše více než šesti hektarů kromě toho najdeme i zříceninu stejnojmenného hradu. K důvodům ochrany patří i snaha zachovat místní balvanité sutě, stejně jako teplomilné hájové porosty s rozvinutým bylinným patrem.

Poloha: 49.6646456N, 13.5566011E

Parkoviště: u turistického rozcestníku Pod Lopatou (0,5 km)

Autobusová zastávka: Kornatice (3,2 km)

Vlaková zastávka: Šťáhlavice (1,7 km)

Přírodní park Kornatický potok

V tomto parku se obzvlášť dobře daří starým dubovým porostům. O tom se můžete přesvědčit třeba při návštěvě lokality Lopata. Kromě toho se vyznačuje Přírodní park Kornatický potok i tím, že tu najdeme řadu mohylových pohřebišť z doby bronzové, zaniklé středověké vesnice či zříceniny hradů. Nejvyšším vrcholem parku je kopec Maršál s nadmořskou výškou 560 metrů.

X - Zřícenina hradu Lopata

★★ - Zřícenina hradu Lopata, Milínov:

Hrad stál v hustých lesích kolem Plzně už ve 40. letech 14. století. Jméno získal s největší pravděpodobností podle tvaru hradní skály. Do dnešních dnů tu najdeme zbytky severní okrouhlé věže, gotický portál a základy hranolové věže.

Poloha: 49.6642061N, 13.5564281E

Parkoviště: u turistického rozcestníku Pod Lopatou (0,5 km)

Autobusová zastávka: Kornatice (3,2 km)

Vlaková zastávka: Šťáhlavice (1,7 km)

x - Rozhledna Šťastná věž ve Spáleném Po

★★ - Rozhledna Šťastná věž, Spálené Poříčí:

Nováček ve velké rodině rozhleden. Vznikla totiž až na jaře roku 2019. Na rozhlednu se změnilo po adaptaci už nefunkční zařízení bývalého nábytkářského závodu. Zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm nabízí rozhledy po nejbližším okolí města.

Poloha: 49.6180522N, 13.6132878E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Spálené Poříčí (0,7 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (4 km)

X - Přírodní památka Hádky.jpg

★★ - Přírodní památka Hádky, Milínov:

Téměř šestihektarové památky si odborníci cení pro zachovalou teplomilnou bučinu, která nabízí domov vzácným druhům rostlin. Na katastru Přírodní památky Hádky najdeme i stejnojmenné mohylové pohřebiště. Místní mohyly, které byly ještě neponičené zemědělstvím našel František Xaver Franc. Jednalo se o místního zahradníka, ale hlavně nadšeného amatérského archeologa. Místní mu vzdali hold, když pojmenovali po něm místní naučnou stezku.

Poloha: 49.6642061N, 13.5564281E

Parkoviště: na okraji obce Kornatice (0,8 km)

Autobusová zastávka: Kornatice (1,5 km)

Vlaková zastávka: Kornatice (2 km)

 - Přírodní památka Hořehledy, Spálené Poříčí:

V okrese Plzeň – jih tu najdeme nejcennější lužní lesy a mokřadní olšiny. Leží v meandru Mítovského potoka. Chráněný lužní les je zasunut mezi nejjižnější zástavbu obce Hořehledy a nedaleké pole. Jedná se o 200 metrů široký pás lužního lesa kolem Mítovského potoka. Přírodní památka je domovištěm několika vzácných druhů rostlin, ptáků i hmyzu.

Poloha: 49.6038456N, 13.6455389E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Spálené Poříčí, Hořehledy (0,5 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (7,5 km)

Výlet 1: Ze Spáleného Poříčí přes Lopatu až na Hádky (pěší)

Start: Spálené Poříčí, Turistický rozcestník Spálené Poříčí - náměstí

Cíl: Milínov, Přírodní památka Hádky a mohylové pohřebiště Hádky

Délka trasy: 12,7 km

Časová náročnost: 3 hodiny a 50 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Výlet patří do kategorie hlavně náladových a příjemných procházek západočeskou krajinou. V první části si prohlédneme pamětihodnosti Spáleného Poříčí a pak už budeme obdivovat místní krajinu a přírodu. Nejnižší bod výletu – 370 metrů nad mořem – najdeme při přechodu Kornatického potoka pod zříceninou hradu Lopata. Nejvyšší bod výletu – 490 metrů nad mořem – najdeme při přechodu vrchu Dobšovka. Při cestě se profil trasy pohybuje ve stále se opakujících mírných stoupáních a klesáních. Celkově během výletu vystoupáme 289 metrů a 260 metrů sestoupíme.

Vhodnost: Výlet není náročný a protože nevede přes žádnou důležitou komunikaci, tak je vhodný i jako rodinný výlet s menšími dětmi. Zařazen je ve druhé náročnostní kategorii.

Zastávky:

Spálené Poříčí, Kostel svatého Mikuláše (0,1 km) – Spálené Poříčí, Památný strom Zámecký velikán (0,2 km) – Spálené Poříčí, Zámek (0,3 km) – Spálené Poříčí, Rozhledna Šťastná věž (0,9 km) - Spálené Poříčí, Židovský hřbitov (1,9 km) – Milínov, Vyhlídka Mariina skála (8 km) – Milínov, Přírodní rezervace Lopata (10 km) – Milínov, Zřícenina hradu Lopata (10,2 km) - Milínov, Přírodní památka Hádky (12,7 km)

Kotva Spálené Poříčí výlet 1

Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)

 

★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami

★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii

★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí

★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování

– méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace

x - Roubený dům hamerníků v Mitrově.jpg

Přírodní park Pod Štědrým

Chráněné území bylo vyhlášeno na ploše 25 kilometrů čtverečních roku 1979. Důvodem je snaha o zachování krajinného rázu harmonické ryze české krajiny. Území se vyznačuje zvlněným reliéfem s mozaikou lesů, remízků, polí, luk, pastvin a rybníků. Přírodnímu parku dominuje vrchol Štědrý (668 metrů), podle kterého je park pojmenován.

★★★ - Roubené domky hamerníků Mítov, Nové Mitrovice:

Mítov je venkovský ráj architektů. V této obci si mnoho staveb, zvláště pak řada roubených domků, ponechalo podobu jen málo odkloněnou od původní podoby z 18. století. Do kategorie ukázkových roubených hamernických domků patří budovy s čísly popisnými 7, 17, 18, 23 a 27.

Poloha: 49.5924783N, 13.6680758E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nové Mitrovice, Mítov, rozcestí (0,8 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (9,2 km)

Kdo byli hamerníci?

Hamr je ocelářská a kovářská dílna, a tak ti co tam pracovali, se nazývali hamerníci. Kovací stroj na hamru pohánělo vodní kolo. V hamru jsme vždy nalezli výheň, měchy, kovadliny, svěráky, kladiva, kleště, ale i vodou poháněné buchary. Název hamr, kromě celé budovy, nesl i hlavní stroj v dílně. Někdy se mu také říká kobyla. Tímto strojem bylo poháněné kladivo, které zvedala hřídel vodního kola. To značně ulehčovalo namáhavou kovářskou práci a větší síla a razance umožňovala zpracovávat větší kusy než při ručním kování. Před vynálezem vysoké pece bylo zpracování na hamru vlastně jediným způsobem, jak pracovat s rozehřátou železnou rudou. Je logické, že hamr obsahoval i spoustu dřevěných součástí. Zaměstnanci, kteří se starají právě o tyto dřevěné části, se nazývali sekerníci. Hamry běžně fungovaly do poloviny 20. století.

x - Roubený mlýn v Mitrově.jpg

★★★ - Roubený mlýn Mítov, Nové Mitrovice:

Bezkonkurečně nejkrásnější dům v obci. Jako mlýn sloužil až do roku 1926. Patrový mlýn se zachoval i s pavlačí a se zakonzervovaným vnitřním zařízením – českou mlýnskou stolicí a mlýnským kolem, k němuž byly vybudovány vantroky a náhon.

Poloha: 49.5916431N, 13.6667725E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nové Mitrovice, Mítov, rozcestí (0,6 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (9,3 km)

x - PP Míšovské buky.jpg

★★ - Přírodní památka Míšovské buky, Mišov:

Nejcennějším stromem v lokalitě je paradoxně 250 let stará Jedle bělokorá. V obvodu kmene měří 360 centimetrů. Chráněná lokalita smrkových bučin se může pochlubit rozrůstajícím se výskytem vzácného lišejníku dutohlávky.

Poloha: 49.5971903N, 13.7384211E

Parkoviště: na konci obce Míšov (2 km)

Autobusová zastávka: Míšov (3,3 km)

Vlaková zastávka: Příkosice (12,1 km)

x - PR Kokšín.jpg

★★ - Přírodní rezervace Kokšín, Spálené Poříčí:

Nejzápadnější přírodní rezervace CHKO Brdy se nachází na více než dvacetihektarové lokalitě. Kokšín spadá do oblasti Třemšínských Brd. Důvod zřízení rezervace je víceúčelový, najdeme tu totiž ochranu požívající bukové a jedlové lesy, ale také historické stopy po dolování železné rudy. Nejstarším místem je hradiště Kokšín. Najdeme tu zbytky obvodového valu. Známe i rozměry hradiště – 160 metrů na 90 metrů. Odborníci zatím nedokázali určit, jak je hradiště staré, kdo ho založil, jak zaniklo a kdo mu vládl.

Poloha: 49.6035342N, 13.6770794E

Parkoviště: na konci vsi Planiny (1,3 km)

Autobusová zastávka: Nové Mitrovice, Planiny (1,7 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (10,9 km)

x - Uhlířská studánka.jpg
X - Dívčí studánka v jižních Brdech.jpg

 - Uhlířská studánka, Spálené Poříčí: (vlevo)

Jeden z nejsilějších pramenů okresu Plzeň – jih. Leží v těsné blízkosti Přírodní rezervace Kokšín. Studánku v bukovém pralese najdeme mezi severní hranicí rezervace a zelenou turistickou stezkou. 

Poloha: 49.6069986N, 13.6713000E

Parkoviště: v obci Planiny

Autobusová zastávka: Nové Mitrovice, Planiny (1,8 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (8,7 km)

 - Dřevorubecká studánka, Mišov: (bez fotografie)

Jedna z nově rekonstruovaných brdských studánek. Voda je velmi dobrá a chutná. Studánku najdeme na neznačené stezce spojující turistický rozcestník na červené stezce Pod Maráskem a turistický rozcestník na žluté stezce s názvem U Dívčí studánky.

Poloha: 49.6020011N, 13.7317000E

Parkoviště: na konci obce Míšov (1,7 km)

Autobusová zastávka: Míšov (2,9 km)

Vlaková zastávka: Příkosice (11,1 km)

★★ - Dívčí studánka, Mišov: (vpravo)

Studánku najdeme v prosluněném lese poblíž turistického rozcestníku na žluté stezce s názvem U Dívčí studánky. Nedávno byla celá lokalita rekonstruována a opravena.

Poloha: 49.6015014N, 13.7286997E

Parkoviště: na konci obce Míšov (1,9 km)

Autobusová zastávka: Míšov (3,4 km)

Vlaková zastávka: Příkosice (10,9 km)

 - Hradiště Mítov, Nové Mitrovice: (bez fotografie)

Pravěké hradiště, které dalo světu eneolitickou keramiku, je také spojováno s vykopávkami z dob knovízské a halštatské kultury. Ve 13. století vyrostl na ostrožně hrad Mítov, někdy nazývaný Liškův hrad. Nechal ho postavit někdo z roku Buziců. To byl rod, který je historicky spjat se začátky zpracování železné rudy v této oblasti. Dnes muselo pravěké hradiště zčásti ustoupit rozvíjejícímu se kamenolomu.

Poloha: 49.5934308N, 13.6565778E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Nové Mitrovice, Mítov, rozcestí (1 km)

Vlaková zastávka: Lipnice (9,9 km)

Výlet 2: Přírodou kolem Kokšína (pěší i horské kolo)

Start: Nové Mitrovice, Autobusová zastávka Nové Mitrovice, Mítov, rozcestí

Cíl: Míšov, Přírodní památka Míšovské buky

Délka trasy: 9,8 km

Časová náročnost: 3 hodiny a 15 minut, bez prohlídky lokalit

Popis: Tento výlet je ryze přírodní a povede nás lesní krajinou. Nejnižší místo je ve výšce 502 metrů nad mořem u roubeného mlýna v Mítově. Nejvyššího místa dosáhneme v závěru výletu, kdy vyšplháme do výšky 716 metrů nad mořem. Téměř celou cestu výlet mírně stoupá. Celkově nakráčíte nahoru 364 metrů, dolů jen 183 metrů.

Vhodnost: Výlet není náročný, dá se po stejné trase zvládnout i na kole. Výlet bude i vhodnou trasu na cestu s menšími dětmi. Zařazen je do kategorie tři na desetibodové stupnici náročnosti.

 

Zastávky:

Mítov, Roubený mlýn (0,6 km) – Mítov, Roubené domy hamerníků (0,8 km) – Spálené Poříčí, Přírodní rezervace Kokšín (2,6 km) – Spálené Poříčí, Uhlířská studánka (3,3 km) – Míšov, Dívčí studánka (8,6 km) – Míšov, Dřevorubecká studánka (9 km) - Míšov, Přírodní památka Míšovské buky (9,8 km)

Kotva Spálené Poříčí výlet 2
bottom of page