HOLÝŠOV
To, co je na oblasti kolem města Holýšov historicky nejcennější se nenachází ve městě, ale v nedaleké obci Čečovice; gotický kostel svatého Mikuláše z režných cihel je mistrovskou ukázkou gotické architektury; odborníci se domnívají, že tesané ozdoby sem byly přivezeny přímo z německého Řezna, kde zbyly při stavbě místní katedrály
Holýšov proslavil autobus Škoda 706, který se tu začal vyrábět a který brázdil silnice nejednoho evropského, ale i světového státu; je to ten slavný vůz, který odvážel řadu českých hereckých legend ve 13:30 z nádraží Praha – Florenc
Podle archeologických nálezů bylo první osídlení Holýšova už v době bronzové okolo roku 2000 před naším letopočtem. Dnes je Holýšov (německy Holleischen) druhým největším městem okresu Domažlice s 5000 obyvateli.
Oficiální první informace pochází z roku 1272, kdy obec patřila pod chotěšovský klášter. Tomu obec patřila poměrně dlouho, pak krátkou dobu vládli kraji Lobkowiczové. Jejich sídlem byl nedaleký zámek v Horšovském Týně. Roku 1782 se mění majitelé, vládci kraje se na více než 130 let stávají Thurn-Taxisové. Za jejich spravování dochází k největšímu rozvoji Holýšovska. Otevírají se tu černouhelné doly, ale země vydává bohatství i ve formě olova, zinku, stříbra a tuhy. Místní rodina Zieglerů zakládá největší sklárnu tabulového a zrcadlového skla v celém Rakousku-Uhersku, práci dávají tisícovce zaměstnanců. Její činnost ukončí až ve 30. letech hospodářská krize a vyčerpání zdejších uhelných lomů; dovoz potřebného uhlí by se nevyplatil.
Kolem Holýšova se začala před druhou světovou válkou budovat velká protiněmecká obrana složená z bunkrů a řopíků; jenže Mnichovská dohoda všechno roznesla na prach. Jak Holýšov, tak i opevnění připadlo Sudetské říši. Němci nezaháleli a z bývalé sklárny vybudovali muniční továrny. V ní byly umístěny zajatkyně a totálně nasazení, těch tu dokonce ve válečných letech pracovalo 8 tisíc, v těsné blízkosti města pak byl i ženský koncentrační tábor. Jeho místo připomíná pamětní deska. Málo se ví, že místní koncentrační tábor neosvobodili na sklonku války američtí vojáci, tak jako celou oblast, ale o den dřív příslušníci polské svatokřížské armády. To byla vojska, která utíkala před Rudou armádou a chtěla se spasit útěkem do západního sektoru. A oklikou se vracíme znovu k lokalitě bývalé sklárny, Němci z ní sice udělali zbrojní fabriku, po válce byl areál využit jako závod, který vyráběl náhradní díly na všechna tehdejší vozidla v České republice. Časem se závod specializoval na výrobu autobusů Škoda 706. To je ten slavný kulatý autobus, který můžete znát z filmu Florenc 13:30. I když se časem rozšířila výroba i do Vysokého Mýta, Holýšov si na těchto autobusech udělal slávu. Svého času se tu vyrábělo až osm vozů denně. Éra výroby slavného autobusu v Holýšově končí v roce 1972, ale i dnes se tu vyrábějí karosérie autobusů – jen se jedná o značku Mercedes – Benz.
V Kvíčovicích se narodila v roce 1931 herečka, kterou určitě znají všichni dnešní čtyřicátníci, padesátníci a šedesátníci - Štěpánka Haničincová. Ta byla totiž hlavní postavou dětského vysílání tehdejší Československé televize.
Znakem města je štít vodorovně polcený. Horní polovina je zlatá a najdeme v ní trojí černé paroží, což symbolizuje zakladatele klášterů v Teplé a v Chotěšově Hroznatu. Spodní polovina je modrá a symbolizuje řeku Radbuzu. V tomto poli je překřížený klíč a meč, obojí ve stříbrné barvě. Jedná se o atributy svatých Petra a Pavla, kterým je zasvěcen místní kostel.
Dopravní dosažitelnost:
Auto: Holýšovem prochází silnice číslo 26. Vzdálenosti Holýšova z českých měst: Praha (111 km), Ústí nad Labem (210 km), Karlovy Vary (128 km), Plzeň (28 km), České Budějovice (160 km).
Autobus: Autobusové spojení do Holýšova je z Koloveče, Plzně, Domažlic, Černovic, Staňkova, Stodu, Horšovského Týna a Přimdy.
Vlak: Železniční spojení Holýšova je z Prahou, Domažlicemi, Plzní a německým Mnichovem.
Hlavní turistické zajímavosti oblasti (legenda)
★★★★★ – místo, které musíte vidět, srovnatelné významem i krásou s nejcennějšími celorepublikovými památkami
★★★★ – přitažlivé místo, klíčové ve vztahu ke zdejší krajině a historii
★★★ – zajímavé místo, které vaši cestu obohatí
★★ – lákavé místo, které zpestří vaše putování
★ – méně významné místo, jen pro opravdové znalce dané specializace
★★★★★ - Národní kulturní památka Kostel svatého Mikuláše, Čečovice:
V Česku žádný podobný kostel nenajdeme. Proto se také stal národní kulturní památkou. Postaven byl u bývalé tvrze pánů z Velhartic v letech 1340-1360. Je téměř jisté, že ho stavěli stejní mistři jako velkou gotickou katedrálu v německém Řeznu. S touto stavbou má mnoho společných prvků. Pro české stavební zvyky té doby je netradiční použití režných cihel s náročnými tesanými ozdobami. Odborníci se dokonce domnívají, že kamenné tesané prvky zbyly ze stavby v Řezně a byly dovezeny z Bavorska sem do Čečovic a tady zakomponovány do nové stavby. V posledních letech prošel vnitřek kostela náročnou rekonstrukcí, která pod dvanácti vápennými nátěry odhalila původní výzdobu. Kromě toho se do dnešních dnů dochovaly původní sklomalby či keramické dlaždice.
Poloha: 49.5851000N, 13.0225089E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Čečovice (60 m)
Vlaková zastávka: Staňkov (6,6 km)
★★★ - Kostel svatých Petra a Pavla, Holýšov:
Svatostánek s jednou z nejvyšších střech v republice. Místní extrémně vysoká a štíhlá jehlancová střecha společně s věží dosahuje výšky 39 metrů. Prvním kostelem v tomto místě byla stavba z roku 1352, poslední přestavba je barokní.
Poloha: 49.5933861N, 13.0971058E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Holýšov (90 m)
Vlaková zastávka: Holýšov (0,7 km)
★★ - Jilm v Novém Dvoře, Holýšov:
Strom v krásném prostředí u místního rybníčku. Lokalita Nový Dvůr leží v těsné blízkosti řeky Radbuzy. Jilm vaz má obvod kmene 440 centimetrů a výšku 20 metrů, řadí se k největším exemplářům svého druhu. Jen málokdy se totiž jilmy vazy dožívají větší šířky než 500 centimetrů, navíc je v posledních letech trápí houbové onemocnění grafióza, proti kterému není pomoci.
Poloha: 49.6053606N, 13.0987581E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Holýšov, Nový Dvůr (370 m)
Vlaková zastávka: Holýšov (1,6 km)
Koncentrační tábor Holýšov
V lokalitě Nový Dvůr, hned přes silnici od velkého jilmu vazu je hospodářský areál, který kdysi patřil rodině Pičmanů. Statek byl po záboru Sudet zkonfiskován a postupně zde v průběhu II. světové války vyrostl ženský koncentrační tábor. V něm byly drženy hlavně Polky, Maďarky a Francouzsky. Ženy tvrdě pracovaly v kamenolomu, v lese, při opravě závadové munice. Byla zde vězněna i matka majitele dodnes světoznámé firmy Michelin Margarethe Michelin. Koncentrační tábor byl osvobozen 5. května 1945 členy polské Svatokřížské armády, kteří utíkali na západ před postupující Rudou armádou.
★★ - Vyhlídková věž Kvíčovice, Kvíčovice:
Věž vznikla v rámci českobavorské přeshraniční spolupráce. Je vysoká sice jen čtyři metry a na vrchol vystoupáme jen po 16 schodech, ale i tak nám poskytne zajímavý pohled na obec Kvíčovice, údolí řeky Radbuzy a nejbližší okolí. Upoutá nás hlavně rybník, který je v centru obce. Původně se jednalo o činný lom, který byl v průběhu let zatopen.
Poloha: 49.5891100N, 13.0731564E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Kvíčovice I (0,5 km)
Vlaková zastávka: Holýšov (2,7 km)
Odkud vzaly Kvíčovice svoje jméno?
Odpověď je jasná – od kvíčal, tedy od skupiny drozdovitých ptáků. Ty se také objevují v místním znaku společně se zvonem a podkovami. Ty jsou zase odkazem na údajné nálezy „švédských podkov“, tedy stop, které do kraje přinesla třicetiletá válka.
★ - Bunkr Holýšov, Holýšov:
Součást opevnění, která se táhla od Holýšova směrem ke Kladrubům v okrese Tachov. Bunkr byl rekonstruován partou nadšenců v roce 2002. Dnes slouží jako muzeum a je zakonzervován v předválečné době.
Poloha: 49.5875025N, 13.0993375E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Holýšov, Výhledy (400 m)
Vlaková zastávka: Holýšov (1,4 km)
Výlet 1: Od unikátního kostela v Čečovicích okolím Holýšova (silniční i horské kolo)
Start: Čečovice, Kostel svatého Mikuláše
Cíl: Čečovice, Kostel svatého Mikuláše
Délka trasy: 20 km
Časová náročnost: 1:30 hodiny, bez prohlídky lokalit
Popis: Je to velmi pohodový výlet, který vede téměř po rovině. Ukáže nám přírodu kolem Holýšova, nejnižším bodem je 346 metrů nad mořem, což je výška, kterou najdeme kousek od památného jilmu. Nejvyšší bod 460 metrů projedeme za Všekary na cestě do Čečovic. Celkové převýšení je 263 metrů.
Vhodnost: Naprosto nenáročný výlet lze doporučit úplně každému. Výlet je zařazen do druhé náročnostní kategorie.
Zastávky:
Kvíčovice, Vyhlídková věž Kvíčovice (5,2 km) – Holýšov, Kostel svatých Petra a Pavla (7,4 km) – Holýšov, Bunkr Holýšov (8,5 km) - Holýšov, Jilm v Novém Dvoře (11,1 km) - Čečovice, Národní kulturní památka Kostel svatého Mikuláše (20 km)