Cisterciácký řád vzniká v roce 1196 v bavorském městě Waldsassenu; už o dvanáct let později je právě v Oseku vysvěcen první cisterciácký hřbitov a oltář v Čechách; zdejší klášter proslul ve světě také svoji manufakturou na výrobu punčoch, které se vyvážely doslova do celého světa
Osek je připomínkou důlních neštěstí, která provázela severočeský hnědouhelný region; při druhém největším neštěstí v českých dějinách tu zemřelo při výbuchu uhelného prachu 3. ledna 1934 na dole Nelson III celkem 142 horníků
Osek (německy Ossegg) je město s více než 4 800 obyvateli; je to ale jen zlomek počtu původních obyvatel – těsně před válkou tu žilo téměř deset tisíc lidí.
Město vzniklo při obchodní cestě do Saska. V roce 1196 vzniká v bavorském Waldsassenu cisterciácký konvent a po pár letech je přenesen do Oseka. Už v roce 1206 je tu zahájena položením základního kamene stavba chrámu Panny Marie. Práce jde od ruky, a tak už za dva roky je možné světit hlavní oltář a hřbitov.
Cisterciácký řád si získává podporu i u korunovaných hlav, a tak tak je pod svoji ochranu přijímají brzy král Přemysl Otakar I., pražský biskup Daniel i papež Inocenc III. Klášter bohatne a rozrůstá se; ochrannou ruku na ním drží i Boreš z Rýzmburka. Ten se v roce 1248 postavil na stranu krále Václava I. a porazil Přemysla Otakara II. Ten se ale o rok později pomstil vypleněným kláštera.
K dalšímu rozvoji města přispělo to, že se v oblasti objevila naleziště stříbra a cínu. Klášter i vládnoucí rod Hrabišičů se domluvili na tom, že vytěžené rudy budou mezi sebe dělit půl na půl. Klášteru to pomáhá a bohatne, zatímco rod Hrabišiců ztrácí vliv, moc i peníze; vymírá později v polovině 16. století.
Pro klášter hůř naopak začíná být za husitských válek, kdy je dvakrát vypleněn a husity vypálen. Jenže vstřícný není ani císař Zikmund, který rozprodává klášterní majetky, aby měl na válečné výpravy.
Špatná doba pro Osek i klášter trvá až do třicetileté války, kdy se na hospodářství a situaci podepsal nejprve vpád saského pak i švédského vojska. Rozmach začíná až v roce 1697, kdy opat Benedikt Littwerich zřizuje v klášterních prostorech textilní manufakturu; po osmi letech vlastní 9 tkalcovských stavů a po 90 letech existence klášterní textilní manufaktura zaměstnává téměř osm stovek osob. Opat Benedikt ale získané peníze investuje do kláštera, ten se rozrůstá o nové budovy a stará se o to italský stavitel Ottavio Broggio.
Jenže doba vzestupu je zase ohraničena dobou pádu; přichází sedmiletá válka a 18. listopadu 1759 je klášter vypleněn tentokrát pruskými vojsky.
Růžově nevypadá situace ani v době rušení řádů, kdy rozhoduje ovšem Josef II. S oseckým klášterem to dlouho nevypadá dobře, pak ale si to rozmyslí a nechá činnost kláštera zachovánu.
V 19. století se začíná život Oseku osamostatňovat od života kláštera a v mnohém ho velmi předhoní. Vznikají továrny a rozvíjí se těžba hnědého uhlí. V roce 1872 je Osek povýšen na město.
3. ledna 1934 dochází na dole Nelson III k výbuchu uhelného prachu, který stojí za životy 142 horníků. Jedná se o druhé největší neštěstí v historii naší země. Horší byla jen důlní tragédie na šachtě Marie v Příbrami, při které zemřelo v roce 1892 celkem 319 mrtvých.
Další tragédie zasáhla Osek 24. srpna 1944, kdy byl do prostoru dolu Alexander sestřelen letoun B-17. Zahynulo 6 členů posádky a dalších 11 lidí v dole.
V nedalekém Háji u Duchcova se 16. července 1885 narodila v nádražním domku Anna Vlčková; pocházela sice z velmi nuzných poměrů, ale později se z ní stala první dáma Československé republiky. My ji ale známe spíše pod jménem Hana Benešová jako manželku Edvarda Beneše.
Znakem Oseku je stříbrozeleně svisle polcený štít. V hlavě štítu jsou čtyři malé zlaté štítky. V prvním je opatská berla, v druhém dub přirozených barev, ve třetím dvě zkřížená hornická kladívka a ve čtvrtém Hrabšické hrábě. Zelená barva je v levé části štítu a symbolizuje okolní pastviny a pole; stříbrná pak poukazuje na těžbu drahých kovů v horách. Čtyři symboly znázorňují historii města: klášter, tisíciletý dub, hornictví a zakladatele města.
Dopravní obslužnost:
Auto: Katastrem města Osek prochází silnice první třídy číslo 27 a ještě hlavní silnice 254. Vzdálenosti Oseku z českých měst: Praha (106 km), Ústí nad Labem (36 km), Karlovy Vary (87 km), Liberec (132 km), Plzeň (128 km).
Autobus: Autobusové spojení do Oseku je z Duchcova, Litvínova, Krupky, Teplic, Chlumce a Janova
Vlak: Vlakové spojení ze stanice Osek je do Oldřichova u Duchcova, Litvínova, Teplic, Ústí nad Labem, Mostu a Louky u Litvínova. Vlakové spojení ze stanice Osek – město je do Moldavy, Mostu, Ústí nad Labem, Domoušic, Loun a Rakovníku.
★★★★★ - Národní kulturní památka Cisterciácký klášter, Osek:
Přes 800 let starý klášter patří k nejcennějším památkám severních Čech. Zakladatelem kláštera byl jistý Milhost, který tu založil v roce 1199 klášter po vzoru bavorského kláštera Waldassen. Jan Lucemburský otevírá nad klášterem ochranná křídla a dělá z něj klášter královský. Klid v církevním světě přeruší až husité v roce 1421, když klášter dobydou a vypálí. To ale mniši předvídali a stačili utéct k míšeňským kolegům. Mniši se vracejí v druhé polovině 15. století, klid ale netrvá příliš dlouho, protože Rudolf II. ruší osecké opatství; mniši odcházejí na Zbraslav. K obnově kláštera dochází až v roce 1626 a dochází k velkorysé přestavbě, za kterou stojí Octavio Broggio. Za josefinských reforem hrozilo klášteru zrušení, ale tehdejší opat dokázal fungování kláštera uhájit. Za 2. světové války tlačili nacisté na opaty, aby s nimi začali spolupracovat. Církevníci odolali, ale pod cenou museli prodat část klášterního hospodaření. V roce 1950 komunistická Akce K ukončila činnost oseckého kláštera a byl zde zřízen internační tábor pro řeholníky. Centrální bazilikou je Kostel Nanebevzetí Panny Marie, ten podle cisterciáckých zásad nemá postavenou pravou věž. Je tu řada obrazů od barokních malířů (Reiner, Willmann, Kern). S cisterciáckým klášterem je spojena manufaktura na výrobu punčoch.
Poloha: 50.6206536N, 13.6942272E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Klášter (250 m)
Vlaková zastávka: Osek Město (1,4 km)
★★★★ - Zřícenina hradu Rýzmburk (Osek) Osek:
Nejstarší a nejmohutnější gotický hrad v Podkrušnohoří. Stavbu hradu, který měl střežit obchodní stezku do Saska zahájil v roce 1248 Boreš I. z rodu Hrabišiců, později ji dokončil jeho syn Boreš II. Hrad byl trojúhelníkový a v každém vrcholu stála věž. Dvě byly čtverhranné a jedna kulatá. Hrad měl dobrou obranu i v přírodní podobě. Ze dvou stran ho obtéká Osecký potok. Proti přírodě je ale bezmocný, a tak byl zasažen v roce 1326 zemětřesením. V roce 1398 hrad opouštějí páni z Rýzmburka a prodávají ho míšeňskému markraběti. Husitské války přečkal hrad bez poskvrny, ale přestal být obýván v roce 1488 a zpustl na začátku po roce 1538.
Poloha: 50.6340819N, 13.6644708E
Parkoviště: u turistického rozcestníku Rozcestí pod hradem Osek (Rýzmburk) (0,6 km)
Autobusová zastávka: Osek, Autokempink (2,5 km)
Vlaková zastávka: Osek Město (2,2 km)
GALERIE: HRAD RÝZMBURK
★★★★ - Dušanova skalní vyhlídka, Osek:
Najdeme ji na úbočí vrchu Stropník. Z vyhlídky je pěkný výhled na teplickou pánev, místní elektrárny, České středohoří a na jámu dolu Bílina.
Poloha: 50.6495181N, 13.6846531E
Parkoviště: u turistického rozcestníku Horní Háj – železniční stanice (2,3 km)
Autobusová zastávka: Háj u Duchcova, Horní Háj (2,7 km)
Vlaková zastávka: Horní Háj (2,3 km)
GALERIE: DUŠANOVA VYHLÍDKA
VIDEO: DUŠANOVA SKALNÍ VYHLÍDKA
★★★★ - Vyhlídka na Stropníku, Osek:
Nedalo vrcholu Stropník najdeme vyhlídku. Leží přímo na zelené trase. Místo je upravené; na kamenném vrcholu je připevněna ještě dřevěná vyhlídka.
Poloha: 50.6448692N, 13.6813244E
Parkoviště: u turistického rozcestníku Horní Háj – železniční stanice (2,8 km)
Autobusová zastávka: Háj u Duchcova, Horní Háj (3,2 km)
Vlaková zastávka: Horní Háj (2,8 km)
GALERIE: VYHLÍDKA NA STROPNÍKU
★★★ - Přírodní památka Salesiova výšina, Osek:
Je až neuvěřitelné, že tyto obrovské balvany jsou naplaveniny třetihorní řeky. Představte si, jak musela být obrovská. Ústila do Mostecké pánve. Když se na obrovský blok podíváte podrobněji zjistíte, že tu jsou desítky otisků sladkovodních velevrubů. Jméno má přírodní památka po opatu oseckého kláštera a velkém milovníkovi zdejší přírody Salesiovi Krügnerovi.
Poloha: 50.6165061N, 13.6735689E
Parkoviště: na silnici (0,7 km)
Autobusová zastávka: Osek, autokempink (1,5 km)
Vlaková zastávka: Osek – město (1,5 km)
GALERIE: SALESIOVA VÝŠINA
★★★ - Národní kulturní památka Památník obětem výbuchu na dolu Nelson III, Osek:
Vzpomínka na jednu z nejtragičtějších průmyslových událostí v České republice.
Velice emotivní pomník byl vytvořen sochařem Karlem Pokorným v roce 1935 podle návrhu architekta Josefa Gruse. Sousoší představuje rodiče truchlící po smrti mladého horníka. Další památník obětem je umístěn na místním hřbitově. Důl byl z důvodu vytěžení uzavřen v roce 1969.
Poloha: 50.6233492N, 13.6829353E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Autokempink (290 m)
Vlaková zastávka: Osek Město (300 m)
★★★ - Rozhledna Vlčí hora, Osek:
Původně tu stála jen 40 metrů vysoká telekomunikační věž. Město Osek si prosadilo k věži přidání vyhlídkové plošiny. Je vystavěna ve výšce 15 metrů nad zemí. Výhled je na Krušné hory, České středohoří, uhelnou pánev, Litvínov a pohoří Džbán.
Poloha: 50.6467158N, 13.6417606E
Parkoviště: Dlouhá Louka (0,9 km)
Autobusová zastávka: Dlouhá Louka (0,9 km)
Vlaková zastávka: Osek – město (4,9 km)
GALERIE: ROZHLEDNA VLČÍ HORA
★★★ - Lípy u Kláštera, Osek:
Dvě přenádherné lípy vytvarované do totožného a nádherného rostlinného habitusu. Lípy jsou úmyslně prostříhány do košaté velmi široké podoby koruny.
Poloha: 50.6206536N, 13.6942272E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Klášter (70 m)
Vlaková zastávka: Osek Město (1,2 km)
★★ - Krušnohorský zlom, Osek:
Místo pradávné srážky. Začátkem třetihor narazila Indie a Afrika do Euroasie, nárazem vznikly Alpy a třeba i Himaláje. Tento náraz zvednul i tuto zemskou desku, u které právě stojíme, ta ale velký tlak nevydržela a praskla. V těchto místech je vidět rulová skalní stěna s úklonem 60 – 70°. Proto také Krušné hory jsou Krušné hory z české strany mnohem více rozčleněny a jsou mnohem prudší, než na straně německé, kde plynule přecházejí do údolí. Na straně české došlo k tomuto zlomu, který zvedl vršek Krušnohorských ker až o 1200 metrů oproti zbytku zlomu, který spadl zpět na dno Mostecké pánve. Nedaleko od Krušnohorského zlomu narazíte na Čertovu díru. Jde o staré hornické dílo, které sloužilo ke kutání stříbronosné rudy.
Poloha: 50.6210700N, 13.6729547E
Parkoviště: na silnici (180 m)
Autobusová zastávka: Osek, autokempink (1,3 km)
Vlaková zastávka: Osek – město (1,6 km)
★★ - Přírodní rezervace Vlčí důl, Osek:
Přehlídka krásných 200 let starých buků. Ty jsou ve zdejší rezervaci nechávány, aby rostly v téměř pralesním režimu. Spousta ptáků staré kmeny používá jako doupné stromy.
Poloha: 50.6393867N, 13.6598992E
Parkoviště: u turistického rozcestníku Rozcestní pod hradem Osek (Rýzmburk) (1,5 km)
Autobusová zastávka: Osek, Autokempink (3,3 km)
Vlaková zastávka: Osek Město (3 km)
GALERIE: VLČÍ DŮL
★★ - Náhrobek saského prince, Osek:
Přenádherná funerální empírová stavba z roku 1802. V náhrobku ve tvaru pyramidy je pohřben Joseph Xavier Karl Raphael Phillip Benno, který zemřel 26. června 1802 nedaleko hradu Rýzmburka. Autorem náhrobku je František Pettrich.
Poloha: 50.6216728N, 13.7047067E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Kolonie (20 m)
Vlaková zastávka: Osek (0,9 km)
★★ - Osecký dub, Osek:
V literatuře ho lze najít ještě pod názvem Tlustý dub, Husitský dub nebo Tisíciletý dub. Na pohlednicích ze začátku 20. století byl ještě zachycen živý. K jeho úmrtí došlo mezi světovými válkami. Dnes už na místě stojí 4 metry vysoké torzo kmene. Podle toho se dá zjistit, že strom měl v objemu skoro devět metrů a dosáhl zhruba tisíce let. Dostal se i do znaku města. I když je už přes sto let mrtvý, stále se drží na prvním místě okresních tabulek. První Prosetický dub na druhém místě za ním zaostává o více než dva a půl metru v obvodu kmene.
Poloha: 50.6272711N, 13.6920319E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Hrdlovská (150 m)
Vlaková zastávka: Osek Město (0,9 km)
★★ - Přírodní památka Vrása, Osek:
Malá přírodní památka odhaluje obrovské síly Země. Na názorném příkladu je možné pozorovat, jak se překlopí a vytvoří se vrása horniny. Dnes už památka pod vlastním názvem neexistuje, stala se součástí větší lokality – Přírodní rezervace Vlčí důl.
Poloha: 50.6352258N, 13.6612750E
Parkoviště: u turistického rozcestníku Rozcestí pod hradem Osek (Rýzmburk) (0,7 km)
Autobusová zastávka: Osek, Autokempink (2,6 km)
Vlaková zastávka: Osek Město (2,3 km)
★★ - Na Krásné vyhlídce, Osek:
V blízkosti místních skokanských můstků najdeme místo s názvem Na Krásné vyhlídce. Odsud se otvírá nádherný výhled na město Osek a na Podkrušnohorskou pánev.
Poloha: 50.6251261N, 13.6776458E
Parkoviště: v ulici Horská (0,6 km)
Autobusová zastávka: Osek, Autokempink (1,1 km)
Vlaková zastávka: Osek Město (1,1 km)
★ - Rodný dům Hany Benešové, Háj u Duchcova:
Jde o nenápadný domeček u železniční trati. Narodila se zde Anna Vlčková. Česká historie ji zná jako Hanu Benešovou, manželku druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.
Poloha: 50.6443200N, 13.7059822E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Háj u Duchcova, Horní Háj (1,2 km)
Vlaková zastávka: Horní Háj (0,9 km)
★ - Dům čp. 30, Osek:
Dům ve svých stěnách přivítal slavnou návštěvu. V roce 1779 se tu ubytoval císař Josef II. Dům pochází z roku 1716 a byl postaven podle litoměřického architekta Octavia Broggiho, který v něm také bydlel.
Poloha: 50.6220556N, 13.6933475E
Parkoviště: v místě
Autobusová zastávka: Osek, Náměstí (60 m)
Vlaková zastávka: Osek Město (1,1 km)
GALERIE: KRÁSA OSECKA
GALERIE: POHLEDY Z OSECKA
Výlet 1: Seznámení s historií města Osek, cisterciáckým klášterem a nádhernými vyhlídkami, které nám otevřou mnoho neokoukatelných pohledů do podkrušnohorského údolí (pěší)
Start: Osek, turistický rozcestník Osek – náměstí
Cíl: Osek, turistický rozcestník Osek – náměstí
Délka trasy: 21,4 km
Časová náročnost: 7:10 hodin, bez prohlídky lokalit
Popis: Město Osek leží těsně pod Krušnohorským zlomem, který vyzdvihnul kry tvořící Krušné hory vysoko nad Mosteckou pánev a Osek zůstal těsně pod tímto zlomem. To je také důvod, proč při tomto výletě vyšplháme v poměrně velkém převýšení, protože samotné město zůstalo ještě dole pod zlomem, zatímco nahoru se vytáhly vyšší části katastru města. Tentokrát budeme překonávat 716 výškových metrů. Nejnižším bodem je 265 metrů nad mořem, který na nás čeká v Oseku u Odpočivného kamene. Nejvyšším místem je 888 metrů nad mořem, to znamená pata rozhledny Vlčí hora. A vlastně můžeme připočítat ještě dalších 15 metrů, které vyšplháme po schodech nahoru.
Vhodnost: Výhodou tohoto výletu je fakt, že se pohybujeme v krásném a zdravém prostředí. Stoupání je také výhodné - pozvolné a stálé, stejně jako klesání. Nejedná se v žádném případě o houpačkový způsob cesty. Přesto je nutné zařadil, i vzhledem k délce přes dvacet kilometrů, tento výlet do osmého stupně náročnosti.
Zastávky:
Osek, Dům čp. 30 (0,05 km) – Osek, Lípy U Kláštera (0,2 km) – Osek, Kostel Nanebevzetí Panny Marie (0,4 km) – Osek, Cisterciácký klášter (0,5 km) – Osek, Odpočivný kámen (1,6 km) - Osek, Náhrobek saského prince (2 km) – Osek, Osecký dub (3,1 km) – Háj u Duchcova, Rodný dům Hany Benešové (5,7 km) – Osek, Dušanova skalní vyhlídka (8,8 km) – Osek, Vyhlídka na Stropníku (9,6 km) – Osek, Rozhledna Vlčí hora (13 km) – Osek, Přírodní rezervace Vlčí důl (14,8 km) – Osek, Přírodní památka Vrása (15,7 km) - Osek, Zřícenina hradu Rýzmburk (Osek) (16,4 km) – Osek, Vyhlídka Na Krásné vyhlídce (18 km) - Osek, Krušnohorský zlom (18,5 km) - Osek, Přírodní památka Salesiova výšina (19,4 km) – Osek, Památník obětem výbuchu na dole Nelson III (20,6 km)
Comments