top of page

DUCHCOV


Na zámku v Duchcově můžete do sebe nabrat vášnivost známého svůdce a lamače ženských srdcí Giacoma Casanovy; stačí si jen sednout do křesla, ve kterém pracoval a dokonce i zemřel; místní průvodkyně ho ale raději obehnaly provazem – vědí proč

Duchcov je město, které se mohlo pyšnit skvostnými barokními památkami, které shromáždil rod Valdštejnů na zdejším rodovém sídle; v 80. letech minulého století se ale vážně uvažovalo nad tím, že město i zámek budou srovnány se zemí kvůli těžbě uhlí; historické památky pak překvapivě zachránila ikona českého proletářského hnutí – Duchcovský viadukt


Duchcov (německy Dux) je pozvolna se vylidňující město s 8 400 obyvateli, které se nachází v Podkrušnohorské pánvi. Zajímavé je, že tolik lidí, kolik má město teď, mělo zhruba v roce 1870. Vrcholu populace dosáhlo v roce 1930, kdy tu žilo 20 tisíc lidí.

Reálné gymnázium Duchcov s plastikou K H. Borovského
Reálné gymnázium Duchcov s plastikou K H. Borovského

Oblast byla osídlena už v pravěku různými kmeny, což dokazuje nález takzvaného duchcovského pokladu.

Zajímavé je, že město prodělalo velké změny jména. Nejprve ves na začátku 13. století nesla název Hrabišín, to se změnilo na Tokczaw, následně na Dokczaw a od roku 1663 se píše v úředních listech Duchcov.

Za třicetileté války došlo k totálnímu zpustošení města, ale zároveň sem byl přilákán rod Valdštejnů, který si zdejší zámek vybral jako své sídlo.

Silueta hory Bořeň nad jezerem Ema na rekultivované skládce v Duchcově
Silueta hory Bořeň nad jezerem Ema na rekultivované skládce v Duchcově

Byli to právě Valdštejni, u kterých působil slavný Giacomo Casanova na zámku jako knihovník. Pro italského milovníka bylo těžké přijmout poddanskou roli a nesmířil se s tím celých dlouhých 14 let, které tu prožil. Přesto tu vytvořil stěžejní dílo svého života.

První snaha o těžbu hnědého uhlí se datuje ještě před příchodem Casanovy na Duchcov, a to v roce 1761. K rozvoji těžby ale dochází až v 19. století s průmyslovou revolucí.

Dolování nabralo ve 20. století takových rozměrů, že ohrožovalo existenci celého města. V 80. letech 20. století se zcela vážně vedly diskuze o tom, že město bude srovnáno se zemí a ustoupí hnědouhelné těžbě. Několik velmi důležitých a cenných budov bylo zničeno. Nikdo nebral v potaz barokní zámek Duchcov, ale co tehdejší národohospodáře zastavilo byla existence Duchcovského viaduktu. Pro komunistickou ikonografii představoval most revoluční událost, od níž se odvíjely dělnické nepokoje v severních Čechách, které vedly k posílení moci komunistické strany. Důl Bílina se kvůli Duchcovskému viaduktu zastavil přímo před ním a na hraně zámecké zdi.

Soví věž v Duchcově za vodotryskem
Soví věž v Duchcově za vodotryskem

Město má na svém kontě několik zajímavých prvenství, která si zaslouží být připomenuta. V roce 1849 zde vzniká první sklárna v severozápadních Čechách a restaurace U Fričů bývala první českou školou na severu Čech.

10. dubna 1881 zazvonil na starém duchcovském nádraží poprvé telefon. Byla to věc v Čechách nevídaná. První česká telefonní linka tehdy spojovala nádraží a správní budovu dolu Richarda Hartmanna v Ledvicích.

Dnes jsou kromě všudypřítomné těžby hnědého uhlí ještě silnými hospodářskými tahouny města firma Vitrablok vyrábějící luxfery a porcelánka Royal Dux Bohemia.

Kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově
Kostel Zvěstování Panny Marie v Duchcově

V Duchcově se narodila 31. července 1960 česká tenistka Iva Budařová. Ta to dotáhla na 24. místo v žebříčku WTA; z grandslamových turnajů nejdále postoupila na French Open 1979, kde byla ve čtvrtfinále.

V blízké obci Lahošť se lze setkat s místem, kde byl nalezen Keltský bronzový poklad. Ten obsahoval téměř dva tisíce uměleckých předmětů. Ty byly v bronzovém velkém kotli přímo v Obřím prameni.

Jedná se o pramen termální, který měl teplotu mezi 25-38° Celsia a jeho vydatnost byla přímo neuvěřitelná. Dosahovala až 42 litrů za sekundu a poháněla vodní mlýn. Poprvé pramen poklesl v roce 1878 jako předzvěst katastrofy na dole Döllinger, podruhé o rok později po katastrofě na tomto dole a v roce 1881 začaly snahy o zachycení pramene. Při té příležitosti byl v roce 1882 nalezen pod šestimetrovým bahnitým nánosem bronzový poklad. Dnes teče pramen v hloubce 35 metrů a jeho teplota se pohybuje mezi 15 a 20 stupni Celsia. Zcela bez užitku léčivý pramen, který je složením podobný pramenům teplickým, odtéká směrem na Teplice. Jeho stopu lze dohledat až k Jeníkovskému lomu, kde se ztrácí.

Sfingové jezírko v Duchcově
Sfingové jezírko v Duchcově

Znakem města Duchcov je čtyřikrát červeno-černě svisle polcený štít. V něm je zobrazen doprava situovaný stříbrný dvouocasý lev se zlatou korunkou a zlatou zbrojí.


Dopravní dosažitelnost:

Auto: Duchcov leží na křižovatce hlavních silnic 258 a 254. Vzdálenosti Duchcova z českých měst: Praha (100 km), Ústí nad Labem (30 km), Karlovy Vary (90 km), Liberec (125 km), Plzeň (167 km).

Autobus: Autobusové spojení do Duchcova je z Litvínova, Krupky, Bíliny, Dubí, Oseku, Ústí nad Labem a Teplic.

Vlak: Vlakové spojení je do Duchcova přivedeno z Chomutova, Děčína, Kadaně-Prunéřova, Chebu, Mostu, Ústí nad Labem, Bíliny, Teplic a Prahy.

Zámek Duchcov
Zámek Duchcov

★★★★★ - Národní kulturní památka Zámek Duchcov, Duchcov:

Duchcovská tvrz je zmíněna poprvé na mapách v roce 1385. Na zámek si ji nechal přestavět v roce 1570 Václav Popel z Lobkowicz. Přestavba na konci 17. století byla vedena podle plánů slavného architekta Jeana-Baptisty Matheye. Panství pak převzali do rukou Valdštejnové a začala další přestavba. Tu odstartoval další slavný architekt Antonio Canevalle, který stvořil i podobu vypáleného zámeckého kostela; přestavbu dokončil František Maxmilián Kaňka. V letech 1785-1798 působil na zámku jako knihovník Giacomo Casanova, který zde zemřel 4. června 1798. I přesto, že za svůj život obšťastnil Casanova desítky žen, zemřel zcela v ústraní a osamocený.

Poloha: 50.6022072N, 13.7446233E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (460 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (2 km)

Náhrobní kámen Giacoma Casanovy na duchcovské kapli svaté Barbory
Náhrobní kámen Giacoma Casanovy na duchcovské kapli svaté Barbory

GALERIE: DUCHCOVSKÝ ZÁMEK


Pavilon Reinerovy fresky v zámecké zahradě v Duchcově
Pavilon Reinerovy fresky v zámecké zahradě v Duchcově

★★★★ - Zámecká zahrada, Duchcov:

Krajinářský park vznikl v letech 1812-18. Francouzskou zahradu navrhl Jan Ferdinand Sochor, který využil řady bazénů, vodotrysků, ornamentálně řešených záhonů a množství mytologických soch Matyáše Bernarda Brauna. Z mnoha rybníčků se zachoval už jen Sfingový. Velmi cenná je i takzvaná Knížecí zahrada, která byla v roce 1731 vybudována v romantickém stylu architektem Jeanem Baptistem Matheyem. Jejím vrcholem jsou tvarované jehličnany, pnoucí růže a socha Niké od Matyáše Bernarda Brauna. Na zahrady navazuje anglický park.

Poloha: 50.6049378N, 13.7410828E

Parkoviště: na kraji zámecké zahrady

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (260 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (2,1 km)

GALERIE: ZÁMECKÝ PARK


Kostel Zvěstování Panny Marie, kašna svatého Floriána a morový sloup v Duchcově
Kostel Zvěstování Panny Marie, kašna svatého Floriána a morový sloup v Duchcově

★★★ - Kostel Zvěstování Panny Marie, Duchcov:

Jednalo se o jeden z umělecky nejcennějších severočeských kostelů. Stojí na místě předcházejících tři nebo čtyř svatostánků, které jsou dnes součástí tělesa kostela. Kostel byl postaven v roce 1721 Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Uvnitř byly nadživotní plastiky Matyáše Bernarda Brauna, gotické plastiky i cenné oltářní obrazy. Vše ale lehlo popelem 10. května 1945, kdy sovětští vojáci kostel vypálili. Dnes zůstaly uvnitř jen tři mramorové náhrobky; zčásti očouzené ohněm.

Poloha: 50.6018853N, 13.7457164E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (320 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,9 km)


Socha Waltera von der Wogelweida v Duchcově
Socha Waltera von der Wogelweida v Duchcově

★★★ - Socha Walthera von der Vogelweide, Duchcov:

Údajně jedna z nejkrásnějších českých soch. Autorem je vídeňský sochař J. Scholze, který ji vytvořil v roce 1911. Duchcov sochou dává najevo, že se považuje za rodiště středověkého básníka Walthera von der Vogelweideho. Ten je autorem jedněch z nejstarších německých poetických děl, která vznikla na přelomu 12. a 13. století. Socha zde byla do roku 1945, pak byla přesunuta do muzea a po roce 1991 se vrátila zpět.

Poloha: 50.6038992N, 13.7482067E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (110 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,8 km)


Kašna svatého Floriána v Duchcově
Kašna svatého Floriána v Duchcově

★★ - Kašna svatého Floriána, Duchcov:

Kašna stojí na náměstí Republiky proti čelu duchcovského zámku. Vytvořil ji v roce 1728 sochař Popel a kameník Reichman. Krásná barokní práce prošla v letech 1949-50 velkou rekonstrukcí, při které byla zachráněna hlavní socha světce. Ta se rozpadala natolik, že umělci museli podle ní vytvořit sochu novou.

Poloha: 50.6021189N, 13.7466336E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (320 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,9 km)


Pohled na Duchcov z LIptické vyhlídky
Pohled na Duchcov z LIptické vyhlídky

★★ - Liptická vyhlídka, Duchcov:

Vyhlídka se nachází na mírném návrší u povrchového dolu Bílina. Název má po bývalé vesnici Liptice, která v roce 1976 musela ustoupit hnědouhelnému dolu. Z vyhlídky je vidět Milešovka, jáma velkodolu, Krušné hory nebo Bořeň. Najdeme tu avantgardní umělecké dílo vytvořené v roce 2014 a nazvané Duchcovská marína. Symbolizuje první český námořní přístav a poukazuje na to, že po rekultivaci zde vznikne největší české jezero. Zatím ale najdeme na rekultivacích jen o poznání menší jezero Emma.

Poloha: 50.5978553N, 13.7318775E

Parkoviště: na kraji Výsypky Pokrok (0,9 km)

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (1,6 km)

Vlaková zastávka: Duchcov (3,2 km)

Duchcovská marina
Duchcovská marina

Památník katastrofy na dole Döllinger
Památník katastrofy na dole Döllinger

★★ - Pomník katastrofy na dole Döllinger, Duchcov:

Důl byl otevřen v roce 1871 na severozápadním okraji města. Majitelé nedostáli povinnosti provézt dokonalou geologickou sondáž. První varovný signál, zmizení Obřího pramene u Lahoště v červnu 1878, nikdo nebral na vědomí. 10. února 1879 se v dole utrhla uhelná stěna a dovnitř začala proudit horká voda. Ta prosakovala i do dalších dolů. Utopilo se 21 horníků, navíc v nedalekých Teplicích se v důsledku katastrofy ztratil pramen Pravřídlo. Tepličtí radní museli zavolat odborníky z Vídně, aby pramen vypátrali a vyvedli na povrch. Pomník obětí najdete v dnešních sadech Rudé armády u kaple svaté Barbory.

Poloha: 50.6025478N, 13.7552342E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, Skladištní (80 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,2 km)


Památník katastrofy na dole Svěží štěstí v Duchcově
Památník katastrofy na dole Svěží štěstí v Duchcově

★★ - Památník katastrofy na dole Svěží štěstí, Duchcov:

K tragédii došlo 19. září 1900. Kolem dolu byl několik dní cítit kouř. I když bylo místo zkontrolováno a uhlí ze záparu vyškrábáno a odstraněno, došlo v den katastrofy k většímu zahoření. Evakuace byla pomalá, došlo k výbuchu. Zahynulo 55 horníků. Památník má podobu tří obelisků a najdeme ho na místním hřbitově. Součástí hřbitovní zdi je i poutní Kaple Panny Marie Pomocné.

Poloha: 50.6030381N, 13.7612639E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, Želénská (100 m)

Vlaková zastávka: Želénky (0,8 km)


Duchcovský viadukt
Duchcovský viadukt

★★ - Duchcovský viadukt, Duchcov:

Most, který dlouhá léta ovlivňoval dějiny naší bývalé socialistické republiky. Jednalo se o první krvavý konflikt, který vyvolala Velká hospodářská krize. Po roce 1948 byl viadukt prohlášen Národní kulturní památkou a byl zde odhalen památník. Tady se nacházel až do roku 1989, kdy byl přenesen do zámecké zahrady, protože mezitím se viadukt dostal až na samý okraj těžební jámy. V roce 1995 byl statut národní kulturní památky zrušen.

Poloha: 50.5968953N, 13.7539239E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, náměstí Legií (190 m)

Vlaková zastávka: Želénky (1,9 km)


Památník duchcovského viaduktu
Památník duchcovského viaduktu

★★ - Památník duchcovského viaduktu, Duchcov:

Plastika připomínající události z roku 1931. Vytvořil ji v roce 1954 akademický sochař Karel Lerch. Po sametové revoluci byla přenesena od viaduktu do zámecké zahrady.

Poloha: 50.6051383N, 13.7456425E

Parkoviště: na kraji zámecké zahrady

Autobusová zastávka: Duchcov, Teplická (180 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,6 km)


Soví věž
Soví věž

★★ - Vyhlídková věž kostela Církve československé husitské, Duchcov:

Za projektem secesního kostela stojí drážďanští architekti Rudolf Schilling a Julien Willi Gräbner. Kostel byl vybudován v letech 1899-1902. Součástí je 42 metrů vysoká Soví věž, na její vrchol vyšplháte po 118 schodech. Uvidíte okolí města, Krušné hory a Mosteckou pánev.

Poloha: 50.6044033N, 13.7495478E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, Teplická (340 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,7 km)


Hydrosonda k Obřímu prameni v Lahošti
Hydrosonda k Obřímu prameni v Lahošti

★★ - Naleziště Duchcovského keltského pokladu, Lahošť:

Poklad byl nalezen přímo v Obřím prameni. Byl objeven při snaze o jeho vyvedení na povrch, když po katastrofě na dole Döllinger podivuhodně zmizel. Ve skalní trhlině byl pod nánosem bahna nalezen bronzový kotel s velkým množstvím bronzových předmětů. Obří pramen je teplý léčivý minerální pramen (25-38° Celsia), který se používal v lázeňství.

Poloha: 50.6216378N, 13.7573264E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Lahošť (130 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (0,8 km)


Historický most přes Bouřlivec v Lahošti
Historický most přes Bouřlivec v Lahošti

★★ - Historické mosty, Lahošť:

Dva barokní kamenné mosty přes potok Bouřlivec. Byly vybudovány v druhé polovině 18. století.

Poloha: 50.6180572N, 13.7680231E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Lahošť (0,8 km)

Druhý historický most v Lahošti
Druhý historický most v Lahošti

Zahradní domek v Duchcově
Zahradní domek v Duchcově

 - Zahradní dům, Duchcov:

Empírová stavba stojí stranou hlavní zahradní osy. Byla postavena na počátku 19. století jako obydlí pro zahradníka. V té době se zadní část zahrady předělávala do podoby anglického parku.

Poloha: 50.6045461N, 13.7442800E

Parkoviště: na kraji zámecké zahrady

Autobusová zastávka: Duchcov, kino (0,6 km)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,8 km)


Reálné gymnázium Duchcov
Reálné gymnázium Duchcov

 - Reálné gymnázium, Duchcov:

Pod návrhem atraktivní budovy je podepsán významný český architekt Ladislav Skřivánek. Původně šlo o budovu německého gymnázia.

Poloha: 50.6043892N, 13.7467156E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, Teplická (230 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,7 km)


Plastika Ludwiga van Beethovena v Duchcově
Plastika Ludwiga van Beethovena v Duchcově

 - Busta Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetany, Duchcov:

Obě najdeme ve Smetanových sadech. Vznikly v napjatých 30. let 20. století, kdy se vyhrocovaly vztahy mezi Čechy a Němci. Duchcovský sochař Hermann Zettitzer je vytvořil z jemnozrnného pískovce jako akt porozumění mezi oběma národy.

Poloha: 50.6064592N, 13.7502775E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Duchcov, Teplická (280 m)

Vlaková zastávka: Duchcov (1,6 km)

Plastika Bedřicha Smetany v Duchcově
Plastika Bedřicha Smetany v Duchcově

GALERIE: DUCHCOVSKÉ MOMENTKY

Výlet 1: Krajem věhlasného milovníka Giacoma Casanovy, důlních neštěstí a dělnických nepokojů u Duchcovského viaduktu (pěší)


Start: Duchcov, Náměstí Republiky

Cíl: Duchcov, Náměstí Republiky

Délka trasy: 15,1 km

Časová náročnost: 4:05 hodiny, bez prohlídky lokalit

Popis: Město Duchcov stojí na hraně velké těžební jámy, na hraně povrchového dolu Bílina. Přesto, že bylo ohlodáno o svoje okolí, tak si dokázalo zachovat historii a minulost, i když častokrát ne všechnu a ještě za pět minut dvanáct. Přesto je Duchcov městem, které stojí za to projít i s jeho okolím. Celkové převýšení výletu je pouhých 77 metrů. Nejvyšší bod najdeme ve výšce 250 metrů nad mořem, což bude výška, které dosáhneme na Výsypce Pokrok. Nejníže budeme před Duchcovským viaduktem – 206 metrů nad mořem.

Vhodnost: Výlet je klidný, přátelský, rozhodně nenáročný a jenom proto, že překročil hranici patnácti kilometrů, tak ho suneme do druhého stupně náročnosti.


Zastávky:

Duchcov, Kašna svatého Floriána (0,1 km) – Duchcov, Kostel Zvěstování Panny Marie (0,2 km) – Duchcov, Národní kulturní památka Zámek Duchcov (0,3 km) – Duchcov, Zámecká zahrada (0,8 km) - Duchcov, Místo bývalého Duchcovského špitálu (0,9 km) – Duchcov, Nový pavilon s Rainerovou freskou (1,4 km) – Duchcov, Zahradní dům (1,6 km) – Duchcov, Památník Duchcovského viaduktu (1,7 km) – Duchcov, Sfingový rybník (1,9 km) – Duchcov, Liptická vyhlídka (4,6 km) – Duchcov, Jezero Emma (5,1 km) - Duchcov, Duchcovský viadukt (6,3 km) – Duchcov, Pomník katastrofy na dole Döllinger (7,3 km) – Duchcov, Památník katastrofy na dole Svěží štěstí (7,7 km) – Lahošť, Historický barokní most I (10,9 km) – Lahošť, Historický barokní most II (11,9 km) – Lahošť, Naleziště Duchcovského pokladu (12 km) – Duchcov, Busta Ludwiga van Beethovena (14,2 km) – Duchcov, Busta Bedřicha Smetany (14,25 km) – Duchcov, Vyhlídková věž kostela Církve československé husitské (14,4 km) – Duchcov, Socha Walthera von der Vogelweide (14,6 km) – Duchcov, Reálné gymnázium (14,9 km)


36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SLANÝ

VELVARY

Comments


bottom of page