top of page

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM


Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie na Mědníku

Zdejší krajina byla v roce 2014 zahrnuta do Hornické kulturní krajiny Háj – Kovářská – Mědník a později dokonce mezi památky na seznamu kulturního dědictví UNESCO; tady se hornická a důlní činnost provozovala už od 10. století


V Měděnci se v roce 1984 odehrál nejtragičtější poválečný požár Československa; při požáru ústavu sociální péče zemřelo 26 chovanek; událost inspirovala Filipa Renče k natočení filmu Requiem pro panenku


Loučná pod Klínovcem (německy Böhmisch Wiesenthal) je druhé nejmenší město v České republice. V roce 2018 v něm žilo 114 obyvatel. Město tvoří pár domů za hraniční říčkou Polavou oddělující Loučnou pod Klínovcem od mnohem většího německého města Oberwiesenthalu. To je velkým lyžařským a sportovním střediskem Krušných hor.

Umělci oživují svými díly lokalitu Königsmühle už od roku 2012
Umělci oživují svými díly lokalitu Königsmühle už od roku 2012

Loučná pod Klínovcem je také nejzápadnějším městem Ústeckého kraje a v katastru města najdeme i nejvyšší vrch kraje – horu Macechu s výškou 1113 metrů nad mořem. Vrch je však plochý a zcela zalesněný, nic odsud neuvidíme.


První písemná zmínka o obci Loučná pochází z roku 1431; podle ní se tehdejší perštejnské panství dělí mezi Aleše a Viléma ze Šumburku. Ne nadlouho, protože následné husitské války Loučnou vymazaly z mapy a obec je roku 1449 uváděna jako zpustlá.


Loučná pod Klínovcem byla šest století jenom Loučnou; v místním referendu si pak hrstka obyvatel vydobyla změnu názvu, a tak se obec jmenuje od 1. ledna 2004 Loučná pod Klínovcem. 10. října 2006 byl vrácen statut města, trochu nepochopitelně; není tu totiž lékař, policie, škola ani pošta. Sousední městys Kovářská (do roku 1948 Šmídeberk) je zhruba šestkrát lidnatější a může se chlubit tím, že v jeho katastru stávala jedna z nejstarších vysokých pecí v našich zemí. Lobkowiczové zde nechali v roce 1595 vystavět takzvanou dýmačku, ale o čtyři roky později zde už stála regulérní vysoká pec.

Bývalá vápenka v Kovářské
Bývalá vápenka v Kovářské

V roce 1872 sem byla přivedena železniční trať, a tak mohla vzniknout továrna, kterou bychom v srdci Krušných hor jen těžko hledali. Podnikatel Antonín Kalla dal v roce 1888 vzniknout jedné z největších středoevropských továren na výrobu rybích konzerv. Kromě toho firma produkovala z odpadních látek krém na boty, technický tuk a hnojivo. Od roku 1859 se v Kovářské vyráběly zápalky, jenže firma v roce 1903 paradoxně vyhořela, později ji pohltilo mnohem známější sušické SOLO, ale výroba tu brzy zanikla kvůli malému odbytu. Věhlasná byla i továrna rytíře Gustava z Klierů, která až do druhé světové války vyráběla samet i pro taková odbytiště jako Sýrie, Turecko a Egypt.


Nad obcí Kovářská byla 11. září 1944 svedena jedna z největších leteckých bitev na našem území. Tehdy se tu do sebe zakously bombardéry 8. letecké armády USA a stíhači Luftwaffe; k zemi šlo tehdy přes padesát strojů.


Nedaleký Měděnec patří k jedněm z nejhistoričtějších důlních míst v zemí. K důlní činnosti zde docházelo už v 10. století. Pohromou pro tehdejší město byla třicetiletá válka, kdy drtivou většinu lidí zabila morová rána a o zbytek se postaral zničující požár založený švédskými vojsky v roce 1640. Ve zdejším dole se rozvinula těžba znovu po roce 1948 a až téměř do konce tisíciletí se tu těžil magnetovec, ale také granáty a slída.

Koňská jáma je dalším důlním dílem, kterým je doslova provrtán vrch Mědník
Koňská jáma je dalším důlním dílem, kterým je doslova provrtán vrch Mědník
Přírodní památka Sfingy
Přírodní památka Sfingy

Na začátku ledna roku 2014 byla oblast vyhlášena Hornickou kulturní krajinou Háj – Kovářská – Mědník. Lokalita má rozlohu 11,5 čtverečních kilometrů a místo je vymezeno náhorní parovinou v nadmořské výšce od 800 do 900 metrů. Památková ochrana je vztažena na vrch Mědník se středověkými štolami, Důl Měděnec, starou vápenku s lomem, bývalou železárnu a uhelnu v Kovářské, ale součástí je i fara v Kovářské, kostel, kaple a měšťanské domy v Měděnci. Později se část z této lokality dostala dokonce na seznam světového dědictví UNESCO.


Zajímavou lokalitou pro mineralogy zůstávají svahy kolem osad Mítinka a Údolíčko, kde se dají dodnes najít acháty a jaspisy.


Znakem Loučné pod Klínovcem je svisle polcený štít. V jeho spodní šíři prochází zelený trávník. V pravém červeném poli stojí na trávníku vztyčený doprava situovaný stříbrný dvouocasý lev s červeným jazykem a zlatou zbrojí, držící v předních tlapách kus zářící stříbrné rudy. Levá polovina štítu je stříbrná, napříč je ale prostoupená červeným břevnem. Nad břevnem se nachází červená dvojitá lilie a pod břevnem jsou zkřížená hornická kladiva přirozené barvy. Po stranách štítu je zelený věnec a dva horničtí knapové k sobě obrácení. Pravý je bezvousý, levý s plnovousem v přírodních barvách. Oblečeni jsou v šatech německého stylu, s botami, opásáni hornickou kůží „flekem“ v přirozených barvách. Na hlavě mají stříbrné kápě lemované černou portou. Každý z nich drží jednou rukou roh štítu a druhou ruku mají v bok.


Dopravní dosažitelnost:

Auto: Loučnou pod Klínovcem prochází silnice 219. Vzdálenosti Loučné pod Klínovcem z českých měst: Praha (137 km), Ústí nad Labem (107 km), Karlovy Vary (33 km), Plzeň (114 km), Liberec (187 km).

Autobus: Autobusové spojení do Loučné pod Klínovcem je z Božího Daru a Vejprt.

Vlak: Železnice do Loučné pod Klínovcem nebyla nikdy přivedena.

Výstavba kaple je poděkování za záchranu života; šlechtic se ve špatném počasí ztratil při vyjížďce na koni a zachránil ho zdejší uhlíř
Výstavba kaple je poděkování za záchranu života; šlechtic se ve špatném počasí ztratil při vyjížďce na koni a zachránil ho zdejší uhlíř

★★★★★ - Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, Měděnec (UNESCO):

Stavba na samém vrcholu kopce Mědníku. Stojí ve výšce 910 metrů nad mořem. Nechal ji v roce 1674 v barokním slohu postavit vévoda Julius František Sasko-Lauenburský. Podle legendy byl důvodem stavby fakt, že se šlechtic během lovu ztratil a zachránil ho zdejší uhlíř. Kaple měla být poděkováním za záchranu života.

Poloha: 50.4244092N, 13.1115481E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (0,6 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (7,4 km)



Bývalá štola Marie Pomocné v hornické krajině na vrchu Mědník
Bývalá štola Marie Pomocné v hornické krajině na vrchu Mědník

★★★★ - Bývalá štola Marie Pomocné, Měděnec (UNESCO):

Šachta pochází z 16. století. Těžila se tu měď a stříbro, důlní činnost zde ustala v roce 1860. Za války pak sloužila jako protiletecký kryt pro zdejší obyvatele. Před tím však byla slavnou turistickou atrakcí.

Poloha: 50.4238403N, 13.1131631E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (280 m)

Vlaková zastávka: Perštejn (7 km)



Horská modlitebna Kaple Nejsvětějšího srdce Ježišova na vrchu Mědník a pod ní bývalá štola Země zaslíbená
Horská modlitebna Kaple Nejsvětějšího srdce Ježišova na vrchu Mědník a pod ní bývalá štola Země zaslíbená

★★★★ - Bývalá štola Země zaslíbená, Měděnec (UNESCO):

Najdete ji v těsné blízkosti kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Lze si ji po domluvě projít. Prohlédneme si tu zbytky ruční těžby, hornické zařízení a nářadí a také způsoby starého důlního osvětlení.

Poloha: 50.4235667N, 13.1108669E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (450 m)

Vlaková zastávka: Perštejn (7,2 km)


GALERIE: VRCH MĚDNÍK


Krajina v Königsmühle našla pod uměleckými díly znovu svůj smysl
Krajina v Königsmühle našla pod uměleckými díly znovu svůj smysl

★★★★ - Přírodní rezervace Horská louka u Háje, Loučná pod Klínovcem:

Důvodem ochrany je jedna z posledních horských rašelinných luk v Krušných horách. Vhodné podmínky z ní dělají pokladnici rostlinných druhů. Najdeme tu nádherné ale silně ohrožené rostliny Tučnice obecná, Kropenáč vytrvalý, Běloprstka bělavá a kriticky ohroženou Zdrojovku hladkosemennou pravou. Území je také významnou ptačí rezervací.

Poloha: 50.4057925N, 13.0076733E

Parkoviště: na kraji komunikace (cca 200 m)

Autobusová zastávka: Loučná, Rozcestí (1,6 km)

Vlaková zastávka: Boč (11,7 km)


GALERIE: UMĚLECKÝ TÁBOR KÖNIGSMÜHLE


Nejstarší vápenka na území Česka - Kovářská
Nejstarší vápenka na území Česka - Kovářská

★★★★ - Bývalá vápenka Kovářská, Loučná pod Klínovcem (přidružená památka UNESCO):

Nejstarší dochovaná vápenka v Čechách. Severní pec vyrostla v roce 1851, jižní pak o pět let později. Třetí stavba byla postavena v údolí Černé vody ještě později, ta se ale nezachovala. Zpracovával se tu vápenec z lomu, který se nacházel přímo za vápenkou.

Poloha: 50.4253567N, 13.0247542E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Rozcestí Elektropřístroj (2,2 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (11,2 km)


Interiér kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Mědníku
Interiér kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Mědníku

★★★ - Kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Měděnec (UNESCO):

Horská modlitebna z lomového kamene. Na místě se objevila v roce 1937.

Poloha: 50.4236692N, 13.1109244E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (0,5 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (7,3 km)


Architektonicky zajímavý je kostel svatého Marka v Kovářské; v roce 1913 ho nechala jako vděk za uzdravení postavit jedna z místních obyvatelek
Architektonicky zajímavý je kostel svatého Marka v Kovářské; v roce 1913 ho nechala jako vděk za uzdravení postavit jedna z místních obyvatelek

★★ - Kostel svatého Marka, Kovářská:

Architektonicky i historicky zajímavá budova. Nechala ji v roce 1913 postavit vděčná obyvatelka obce Kovářské jako vděk za svoje uzdravení, dodnes se zde konají bohoslužby.

Poloha: 50.4527692N, 13.0596686E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Dlouhá (0,5 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (12,9 km)


Největším pokladem kostela svatého archanděla Michaela v Kovářské je plochý kazetový strop
Největším pokladem kostela svatého archanděla Michaela v Kovářské je plochý kazetový strop

★★ - Kostel svatého Michaela archanděla, Kovářská:

Stavba nahradila původní dřevěnou kapli. Zajímavostí kostela je plochý kazetový strop s obrazy slavných světců.

Poloha: 50.4399594N, 13.0546572E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Obecní úřad (150 m)

Vlaková zastávka: Perštejn (11,4 km)


Přírodní památka Sfingy
Přírodní památka Sfingy

★★ - Přírodní památka Sfingy, Měděnec:

Ukázka mrazového zvětrávání. Skály vznikly během čtvrtohor z okaté ortoruly. Skalní útvary svým tvarem připomínají egyptskou sfingu. Už v 70. letech 19. století zde vyrostl stejnojmenný hotel, který v roce 1927 prošel rekonstrukcí. V době 2. světové války z něj bylo vytvořeno doléčovací a rehabilitační středisko příslušníků SS a vývařovna pro nedaleký tábor Hitlerjugend. Po roce 1945 hotel pustl a jeho konec zařídili odpalovacími náložemi vojáci v roce 1968.

Poloha: 50.4177942N, 13.1217478E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (0,9 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (6,9 km)


Pomník obětem požáru ústavu sociální péče na Měděnci
Pomník obětem požáru ústavu sociální péče na Měděnci

★★ - Pomník obětem požáru Ústavu sociální péče, Měděnec:

Pomníček připomíná události roku 1984. Tehdy při požáru objektu v noci z 1. na 2. prosince zemřelo 26 převážně ležících pacientek. Případ v 90. letech vstoupil do povědomí filmem Filipa Renče Requiem pro panenku. Za pomníkem je stále patrný pozemek, na kterém ústav stál. Nejsou na něm sice žádné zbytky budovy, ale leží ladem a nikdo se o něj nestará.

Poloha: 50.4235050N, 13.1192333E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (260 m)

Vlaková zastávka: Perštejn (7 km)


Vila továrníka Antonína Kally v Kovářské
Vila továrníka Antonína Kally v Kovářské prochází v současné době rekonstrukcí

★★ - Vila továrníka Antonína Kally v Kovářské, Kovářská:

Přímo v srdci Krušných Hor přišel Antonín Kalla na neuvěřitelný nápad, zřídit tu továrnu na zpracování mořských ryb. Psal se rok 1910 a protože ten nápad vydržel, tak si mohl přímo naproti továrně zřídit vilu. Ta prochází dnes rekonstrukcí a vrací se jí její původní lesk.

Poloha: 50.4325389N, 13.0451681E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Rozcestí Elektropřístroj (490 m)

Vlaková zastávka: Kovářská (0,8 km)


Rašeliniště smrti - Švédský hrob, tak se říká místu, kde se v Kovářské za třicetileté války utopil oddíl švédských vojáků
Rašeliniště smrti - Švédský hrob, tak se říká místu, kde se v Kovářské za třicetileté války utopil oddíl švédských vojáků

★★ - Švédský hrob – Rašeliniště smrti, Kovářská:

Pomník připomíná událost z třicetileté války. V březnu 1641 tudy táhl po prohrané bitvě u Přísečnice švédský oddíl směrem na hranici v Českých Hamrech. Vojáci byli navedeni místními lidmi do sněhem zavátého rašeliniště, kde se údajně utopilo 850 švédských vojáků. V roce 1924 byly při těžbě rašeliny nalezeny pozůstatky vojáků, koní a zbraní.

Poloha: 50.4302283N, 13.0288944E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Rozcestí Elektropřístroj (1,7 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (12 km)


Železnorudný důl Měděnec byl uzavřen v roce 1992
Železnorudný důl Měděnec byl uzavřen v roce 1992

 - Bývalý důl Měděnec, Měděnec:

Jedná se o poslední železnorudný důl v České republice. Zůstala činný až do roku 1992. Za tu dobu se z něj dostalo 2,7 milionů tun rubaniny. Z ní se odhadem získalo téměř milion tun železa. Kromě toho zdejší důl dával také stříbro a měď. Ještě po roce 1992 se tu šest let těžily granáty a muskovit. V roce 1998 došlo k úplnému a definitivnímu uzavření.

Poloha: 50.4268517N, 13.1049297E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Měděnec (1 km)

Vlaková zastávka: Perštejn (7,9 km)


Bývalá uhelna v obci Kovářská
Bývalá uhelna v obci Kovářská

 - Uhelna Kovářská, Kovářská:

Kovářská byla významným centrem, kde se v minulosti zpracovávala železná ruda, stříbro nebo olovo. Ve středu obce se proto dochovaly zbytky skladu dřevěného uhlí, v blízkosti pak stávala vysoká pec.

Poloha: 50.4354617N, 13.0525567E

Parkoviště: v místě

Autobusová zastávka: Kovářská, Rozcestí Elektropřístroj (230 m)

Vlaková zastávka: Perštejn (10,8 km)



Výlet 1: Hornické památky Mědníku na seznamu UNESCO, bývalá obec Königsmühle a zajímavosti Kovářské (horské kolo)


Start: Měděnec, Turistický rozcestník Měděnec - kostel

Cíl: Měděnec, Turistický rozcestník Měděnec - kostel

Délka trasy: 35,9 km

Časová náročnost: 2:50 hodin, bez prohlídky lokalit

Popis: Hornické památky na vrchu Mědníku se dostaly zatím jako poslední na seznam kulturních památek organizace UNESCO. Zdejší hornická krajina je protkaná množstvím štol a šachet a my si jí společně projedeme na horském kole. Nezůstane ale jen u těchto památek – bývalá obec Königsmühle je dnes uměleckým táborem a splynutí polorozbořených domů s přírodou a moderním uměním vás doslova okouzlí; pak na nás čeká turistické středisko Kovářská, které je známé nejen muzeem o letecké bitvě nad Krušnohořím, ale i dalšími hornickými památkami. Nejvyšší bod výletu je těsně pod hranicí tisícovky, do výšky 982 metrů nad mořem se dostaneme nedaleko kopce Vysoká Seč; oproti tomu nejnižší bod 737 metrů nad mořem je v blízkosti přehradní nádrže Přísečnice. Celkové převýšení je 574 metrů.

Vhodnost: Výlet nám dá přesně tak akorát do těla. Větší část je vedena po zpevněných komunikacích, část je vedena po polních a neznačených cestách, tady je nebezpečí zabloudění. Použijte proto GPS. Výlet je zařazen na prostředním pátém stupni náročnosti.

Zastávky:

Měděnec, Pomník obětem požáru Ústavu sociální péče (0,3 km) – Měděnec, Přírodní památka Sfingy (1,5 km) – Měděnec, Bývalý důl Měděnec (3,3 km) – Měděnec, Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie (UNESCO) (3,9 km) – Měděnec, Kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova (UNESCO) (4 km) – Měděnec, Bývalá štola Země zaslíbená (UNESCO) (4,1 km) – Měděnec, Bývalá štola Marie Pomocné (UNESCO) (4,2 km) – Loučná pod Klínovcem, Přírodní rezervace Horská louka u Háje a bývalá osada Königsmühle (13,7 km) – Loučná pod Klínovcem, Bývalá vápenka Kovářská (přidružená památka UNESCO) (16,9 km) – Kovářská, Švédský hrob – Rašeliniště smrti (19,1 km) – Kovářská, Vila továrníka Antonína Kally (20,3 km) – Kovářská, Bývalá Uhelna (21 km) – Kovářská, Kostel svatého Michaela Archanděla (21,7 km) – Kovářská, Kostel svatého Marka (23,2 km)


32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SLANÝ

VELVARY

Comments


bottom of page